2013-03-25 21:12:10
Φωτογραφία για Άρης - Ολυμπιακός 68 - 84
Ο ενθουσιασμός των παικτών του Αρη, σε συνδυασμό με τη γιορτή στην εξέδρα (λόγω της συμπλήρωσης 99 χρόνων από την ίδρυση του συλλόγου), κράτησε την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου μέσα στο παιχνίδι για ένα ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε εύκολα τη νίκη με σκορ 84-68, για την 21η αγωνιστική της Α1.

Οι δύο ομάδες πήγαν σε γρήγορο ρυθμό στο ξεκίνημα και ο ενθουσιασμός επικράτησε της λογικής, με αποτέλεσμα να έχουν επιτευχθεί μόλις 8 πόντοι στα πρώτα 4 λεπτά (4-4). Ο Πελεκάνος έδωσε τρίποντο προβάδισμα (7-4) στον Αρη στο 5', αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σερί 0-7 και προηγήθηκε 7-11, παίρνοντας 6 πόντους από τον Σερμαντίνι. Ο Αρης έβρισκε λύσεις στην εν αποσυνθέσει άμυνα του Ολυμπιακού και η πρώτη περίοδος έκλεισε 17-18, με τις δύο ομάδες να έχουν 70% στα δίποντα (7/10 και οι δύο), αλλά άσχημα ποσοστά στα τρίποντα (1/5 ο Αρης, 0/4 ο Ολυμπιακός).

Με τον Βεργίνη να... σιγοντάρει τους Πελεκάνο και Καραποστόλου, ο Άρης έφτασε στο +7 στο 17' (33-26)! "Καμπανάκι" για τον Μπαρτζώκα, ο οποίος έβλεπε να μην του βγαίνει τίποτα στο παρκέ και την ομάδα του να δίνει δεύτερες και τρίτες επιθέσεις στους γηπεδούχους, οι οποίοι έκλεισαν το ημίχρονο με 7 επιθετικά ριμπάουντ! Στα τελευταία 3 λεπτά πριν το ημίχρονο, ο Ολυμπιακός μάζεψε τη διαφορά παίρνοντας καλάθια από τους Σπανούλη (7π., 4 ριμπ., 4 ασίστ), Περπέρογλου, Σλούκα, Σερμαντίνι, Παπανικολάου και προηγήθηκε 37-38 στην ανάπαυλα. Οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν 82% στα δίποντα (14/17), αλλά 1/9 τρίποντα και 10 λάθη.

Με δύο σερί τρίποντα του Λο στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Ολυμπιακός ξέφυγε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 6 πόντους (38-44) και στο 25' με νέο τρίποντο του Σπανούλη, λέι απ του Λο και εκπληκτικό κάρφωμα του Χάινς ολοκλήρωνε ένα επιμέρους 3-14 για το 40-52, που έκανε τον Ολυμπιακό "αφεντικό" για το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Οι πρωταθλητές συνέχισαν σε υψηλούς ρυθμούς και έφτασαν στο 30' στο +18 (46-64), με αποτέλεσμα περιόδου 9-26.

Η τελευταία περίοδος μετετράπη σε τυπική διαδικασία, με τον Ολυμπιακό να φτάνει τη διαφορά ακόμα και στο +23 (51-74) στο 32'. Ακολούθησε... ελεύθερο μπάσκετ από τις δύο ομάδες, με τους παίκτες του εορτάζοντα Βαγγέλη Αγγέλου, να παίρνουν ώθηση από τους φιλάθλους τους, που δεν σταμάτησαν να τραγουδούν και να μαζεύουν τη διαφορά στο τέλος.