2013-03-25 21:15:46
Φωτογραφία για Άρης-Ολυμπιακός 68-84
Ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι στο β' ημίχρονο και πέρασε νικηφόρα από τη Θεσσαλονίκη, νικώντας με 84-68 τον Άρη, χάρη στην καλή του άμυνα. Τραυματίστηκε ο Άντιτς στο 13'.

Ανήμερα των 99ων γενεθλίων του, ο Άρης ήταν ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο, ωστόσο ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που πήρε τη νίκη και έφτασε αισίως τις 20 νίκες.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφερε να ανταπεξέλθει στις δυσκολίες του αγώνα και να φύγει νικήτρια από τη Θεσσαλονίκη, επικρατώντας με σκορ 84-68.

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες, Πάουελ, Πρίντεζη, Μάντζαρη και Μαυροειδή, ενώ στο 13' έχασε και τον Πέρο Άντιτς ο οποίος τραυματίστηκε στο πόδι του και αποχώρησε υποβασταζόμενος.

Παρά το γεγονός ότι ο Άρης έλεγξε τα ριμπάουντ (38-31), ήταν πολύ άστοχος σε όλες τις κατηγορίες, με χαρακτηριστικό παράδειγμα το 50% στις βολές (9/18). Από την άλλη, έκανε και 5 περισσότερα λάθη (38-31), ενώ ο Ολυμπιακός είχε 69% στα δίποντα (24/35).

Όχι ένας, αλλά 6 παίκτες του Ολυμπιακού τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Περπέρογλου να έχει 15 και να τον ακολουθούν με 13 οι Σπανούλης και Σερμαντίνι.

Ο αγώνας:

Με τον κόσμο του, να έχει δημιουργήσει ζεστή ατμόσφαιρα και να έχει γεμίσει το "Αλεξάνδρειο", ο Άρης προηγήθηκε με 7-6, ωστόσο ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 5-0 και ξέφυγε για πρώτη φορά με 7-11.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 13-13 και οι δύο ομάδες άρχισαν να εναλλάσσονται στο σκορ. Για μία ακόμα φορά, οι "ερυθρόλευκοι" είχαν πρόβλημα στο τρίποντο (0/6) κι έτσι με το Χάινς να δίνει μάχες σε άμυνα κι επίθεση προηγήθηκαν με 13-16. Τελικά, το σκορ του α' δεκαλέπτου, έγραψε ο Ζήσης Σαρικόπουλος με δίποντο για το 17-18.

Με το ξεκίνημα του β' δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 17-20, ωστόσο ο Άρης διατήρησε την ψυχραιμία του και στο 12' ο Άρης προηγήθηκε με 24-20 χάρη σε βολές του Πελεκάνου και τρίποντο του Βεργίνη. Στα 7.25'' πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Πέρο Άντιτς τραυματίστηκε και αποχώρησε υποβασταζόμενος από το παρκέ.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 24-24, όμως η απάντηση του Άρη ήταν άμεση κι έτρεξε ένα επιμέρους 7-2 με το οποίο προηγήθηκε με 31-26. Η νέα απώλεια του Ολυμπιακού, είχε επηρεάσει το παιχνίδι των "ερυθρολεύκων".

Στο 17' ο Βεργίνης με 2/2 βολές έκανε το 33-26, ανεβάζοντας τη διαφορά και στους 7 πόντους. Με τους Σπανούλη και Περπέρογλου, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 33-30, πριν πάρει ο Αγγέλου τάιμ άουτ, ενώ ο Σλούκας έγραψε το 33-32. Ο Σερμαντίνι ισοφάρισε σε 35-35 και ο Παπανικολάου στα 18'' πριν τη λήξη του ημιχρόνου, έγραψε το 37-38.

Πάτησε γκάζι και "καθάρισε" το ματς

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να γυρίσει το παιχνίδι και τα κατάφερε... Με επιμέρους 10-3 οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα προηγήθηκαν με 40-48, παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα. Από την άλλη, ο Άρης "κόλλησε" επιθετικά χάνοντας διαδοχικά τρίποντα που δεν του επέτρεψαν να κρατήσει επαφή με το σκορ.

Ούτε και το τάιμ άουτ του Βαγγέλη Αγγέλου, κατάφερε να αλλάξει τα πράγματα. Με κάρφωμα του Χάινς η διαφορά άγγιξε και τους 12 (40-52) και παρ' ότι ο Σαρικόπουλος μείωσε σε 45-52, ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα. Με τους Σλούκα και Περπέρογλου, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν ακόμα περισσότερο, "καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Έτσι το γ' δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 46-64.

Με το "καλημέρα" στο δ' δεκάλεπτο, ο Σερμαντίνι έκλεψε την μπάλα κι έστειλε τη διαφορά στους 20 πόντους (46-66), ενώ η διαφορά στη συνέχεια εκτοξεύτηκε και στους 23. Ένα τρίποντο του Σλούκα έκανε το 51-74, στο 33' με τον Ολυμπιακό να διατηρεί την καλή του αμυντική λειτουργία, η οποία του έδωσε τη δυνατότητα να δεχτεί μόλις 9 πόντους στη γ' περίοδο.

Έτσι, οι Θεσσαλονικείς αρκέστηκαν στο να ακολουθούν στο σκορ. Ακόμα και όταν ο Άρης μείωσε σε 66-80, στα δυόμιση λεπτά του αγώνα τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει. Ο Περπέρογλου έγραψε το 68-84 με βολές στο 39' και να γράφει το τελικό σκορ, καθώς ούτε το λέι απ του Κατσίβελη, ούτε το σουτ του Σαρικόπουλου βρήκαν στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-38, 46-64, 68-84

Άρης (Αγγέλου): Πελεκάνος 10(1), Βεζένκοφ 7(1), Τσιάρας 3, Ασημακόπουλος 14(2), Καραποστόλου 8, Χαρίσης 4, Μποχωρίδης 6(1), Σαρικόπουλος, Μούρτος, Βεργίνης 12(2), Δήμας, Τσακαλέρης.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 12, Λο 10(2), Άντιτς 3, Σπανούλης 13(1), Περπέρογλου 15(1), Σερμαντίνι 13, Σλούκας 11(1), Πέρκινς 2, Παπανικολάου 5(1), Κατσίβελης.