2013-09-27 23:53:05
Φωτογραφία για Στην Πόλη δεν χάνει
Ο Ολυμπιακός με χαρακτήρα νικητή επικράτησε της Μπεσίκτας με 87-86 στην παράταση με τον Ματ Λοτζέσκι να πετυχαίνει το νικητήριο καλάθι στον τελικό του τουρνουά «Rixos Cup» της Κωνσταντινούπολης!

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμη και με 15 πόντους στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου στην Πόλη, εκεί που με μεγάλη ανατροπή στον τελικό με αντίπαλο την ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατέκτησαν τον τίτλο της Ευρωλίγκας τον Μάιο του 2012, αλλά κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση με καλάθι του Σίμονς από ασίστ του Σλούκα 2’’ πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας (78-78) και στην παράταση να πάρουν την νίκη με καλάθι του Λοτζέσκι με 5’’ να απομένουν για το τέλος του έξτρα πενταλέπτου.

Τραυματίστηκε ο Έισι Λο 6’ και 37’’ πριν το τέλος του σαραντάλεπτου σε ένα ματς, που ήταν πολύ «σκληρό» και θύμιζε αγώνα των πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 12-13, 30-33, 51-57, 78-78 κ.α., 87-86.

Πηγή: pamesports.gr