2013-11-09 19:24:20
Φωτογραφία για Απόλλων Πατρών-ΑΓΟ Ρεθύμνου 82-73
Την 3η του φετινή νίκη πέτυχε ο Απόλλων και μάλιστα με ανατροπή, επικρατώντας με σκορ 82-73 του Ρεθύμνου. Εξαιρετικοί οι Μπολντς, Αργυρόπουλος και Πέτροβιτς και σερί 12-0 στο δ' δεκάλεπτο για τον Απόλλωνα

Νίκη και μάλιστα με ανατροπή για τον Απόλλωνα ο οποίος παρουσίασε ένα πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο στο β' ημίχρονο κι έφτασε στην άνετη επικράτηση με σκορ 82-73 επί του Ρεθύμνου.

Αυτή ήταν η 3η φετινή νίκη για τους παίκτες του Νίκου Βετούλα που κατάφεραν να βελτιώσουν τα ποσοστά τους στην επανάληψη και να καλύψουν διαφορά 9 πόντων (35-42).

Ο πρωταγωνιστής

Ο Ντεμάριους Μπολντς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Απόλλωνα, καθώς πέτυχε 21 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ σε σχεδόν 35 λεπτά συμμετοχής. Επίσης έδωσε 3 ασίστ κι έκανε 2 κλεψίματα, όντας υπερπολύτιμος για την ανατροπή της ομάδας του.

Ο αριθμός του αγώνα

Ο Απόλλων Π. παρά τα κακά τους ποσοστά στις βολές (11/20) και μόλις το 19% στα τρίποντα (5/27) κατάφερε να φτάσει στην τελική επικράτηση με ανατροπή. Πως το κατάφερε αυτό; Οι παίκτες του Βετούλα ήταν φοβερά εύστοχοι από τα δίποντα, καθώς σούταραν με 74%.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στο τρίποντο του Πέτροβιτς στο 34' καθώς το σκορ έγινε 66-64 και οι Πατρινοί απέκτησαν ψυχολογία. Έκτοτε βρήκαν στόχο σχεδόν όλες τους οι προσπάθειες και συνεχίζοντας την καλή τους άμυνα έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Ο αγώνας:

Ο Απόλλων ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 5-0 και 10-4, έχοντας τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο τετράλεπτο του σγώνα. Ωστόσο, οι Κρητικοί άρχισαν να πυροβολούν από τα 6.75μ. με τον Χαρτ και με σερί 13-0 όχι μόνο κάλυψαν διαφορά, αλλά έχτισαν και δική τους. Το 24-16 του α' δεκαλέπτου έδινε αέρα 8 πόντων στο Ρέθυμνο που είχε 2/2 τρίποντα και 3/3 αιφνιδιασμούς, τρέχοντας με κάθε ευκαιρία στο εύκολο καλάθι.

Η συνέχεια βρήκε τον Απόλλωνα να προσπαθεί να μειώσει στο σκορ και τον Αργυρόπουλο να γράφει το 23-26 στο 12ο λεπτό. Τα 4 λάθη των Κρητικών στο β' δεκάλεπτο έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πλησιάσουν κάπως. Ο Μπολντς έγραψε το 35-42 του ημιχρόνου με τους Πατρινούς να δείχνουν σημάδια ανάκαμψης κυρίως στην άμυνα, καθώς το 1/15 (!) τρίποντα δεν τους άφηναν πολλά περιθώρια.

Με όπλο την καλή τους άμυνα, οι Πατρινοί άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά και να πλησιάζουν (42-44, 45-46), μέχρι που ο Μπολντς ισοφάρισε σε 47-47 στο 26', ενώ ο Τέιλορ έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Απόλλωνα με το σκορ στο 49-47.

Το 54-55 του γ' δεκαλέπτου άφηνε τα πάντα ανοικτά και από τη στιγμή που ο Απόλλων είχε καταφέρει να φτάσει το ματς στον πόντο, δεν θα άφηνε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Έτσι, με τα σουτ των Πέτροβιτς, Χιλ και Μπολντς, άρχισε να χτίζει μία διαφορά και το 60-64 μετατράπηκε σε 72-64 χάρη σε σερί 12-0.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 35-42, 54-55, 82-73

Απόλλων Π. (Βετούλας): Χιλ 5, Αργυρόπουλος 17(1), Τέιλορ 12, Ντάνιελ 4, Λιανός 5(1), Πέτροβιτς 16(2), Ζαφείρης, Τρεπάλοβατς 2, Μπολντς 21(1).

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χαρτ 10(2), Καλλινικίδης, Κουμπούρας 10, Αγγελόπουλος 4, Προύιτ 23(1), Καλαμπόκης 4, Κανονίδης, Λάτοβιτς, Αλεξάντερ 7, Άρμπετ 5(1), Γκάμπριελ 10.

Πηγή:sport24.gr