2012-04-15 20:06:48
Φωτογραφία για Δεν της άλλαξε τα… Πλάνα
Δεν της άλλαξε τα… Πλάνα 15/4/2012

Τον πρώτο της ευρωπαϊκό τίτλο κατέκτησε την Κυριακή του Πάσχα η Χίμκι που επικράτησε στην έδρα της της Βαλένθια με 77-68, στον τελικό του Final 4 του Eurocup.

Οι Ρώσοι είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και κατάφεραν να διατηρήσουν την ψυχραιμία τους ακόμα και όταν ο κορυφαίος παίκτης τους, Ζόραν Πλάνινιτς (19 πόντοι), κάθισε στον πάγκο με πέμπτο φάουλ, 6΄48’’ πριν τη λήξη του ματς.

Το ματς

Αγχωμένες μπήκαν στο παρκέ οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, ψάχνοντας τα πατήματα τους. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να συμβαδίζουν στο σκορ το οποίο και κινήθηκε σε χαμηλά επίπεδα (16-15).

Στον Πλάνινιτς ανήκε η δεύτερη περίοδος του ματς. Ο Κροάτης γκαρντ με 11 πόντους στο εν λόγω δεκάλεπτο οδήγησε την ομάδα του σε επιμέρους 8-2 με το οποίο η Χίμκι προηγήθηκε ακόμα και με +9 (28-19) για να φτάσει τελικά στο ημίχρονο με πλεονέκτημα επτά πόντων (37-30). Αχίλλειος πτέρνα για τη Βαλένθια τα λάθη της, καθώς έφτασε τα 13!

Με φόρα από τα αποδυτήρια οι γηπεδούχοι έφτασαν ξανά στο +9 (41-32) στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους όμως οι παίκτες του Περάσοβιτς δεν έκατσαν με σταυρωμένα χέρια. Έτρεξαν επιμέρους 11-2 και πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά μετά το 11-12 του πρώτου δεκαλέπτου (43-45). Άμεση ήταν η απάντηση για τους Ρώσους που ξαναπήραν κεφάλι με σερί 7-0 (50-45) για να ολοκληρώσουν την τρίτη περίοδο με ισχνό προβάδισμα, 52-50.

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε όλο το τελευταίο δεκάλεπτο. Η Χίμκι αν και έχασε 6΄48’’ πριν το τέλος τον Πλάνινιτς με πέντε φάουλ δεν το έβαλε κάτω προηγήθηκε με +5 (62-57) με τη Βαλένθια ωστόσο να κρατιέται ζωντανή χάρις στα τρίποντα των Ντε Κολό και Κάνερ Μίντλι (66-66). Ανάσες έδωσε στο τελευταίο δίλεπτο το τρίποντο του Φριντζόν (69-66). Οι Ισπανοί προσπάθησαν, αλλά ήταν άστοχοι με τον Κουίν να κάνει από την γραμμή των βολών το 73-66. Το ματς «κλείδωσε» 20’’ πριν το τέλος όταν ο Περάσοβιτς χρεώθηκε με τεχνική ποινή με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 77-68.

Μεταξύ των θεατών στην ρωσική πόλη ήταν και ο Αντρέι Κιριλένκο, αντίπαλος του Παναθηναϊκού με την ΤΣΣΚΑ στο Final 4 της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 37-30, 50-48, 77-68

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Φριντζόν 9 (1), Βιάλτσεφ 3 (1), Λόντσαρ 14, Κουίν 11 (1), Μόνια 2, Κοστόφ, Πουσκόφ 4, Ζελαμπάλ 2, Ζουκανένκο 6, Κελάτι 5 (1), Πλάνινιτς 19, Νίλσεν 2

Βαλένθια (Περάσοβιτς): Σαν Μιγκέλ, Μάρκοβιτς 1, Οτζίλβι, Νιούλι, Κλαβέρ 5 (1), Λίστσουκ 16, Φαβεράνι 4, Μαρτίνεθ 9, Πιετρούς 3 (1), Ντε Κολό 7 (1), Κούξιξ, Κάνερ-Μέντλι 23 (11 ριμπάουντ)