2014-09-13 21:19:56
Φωτογραφία για Λιθουανία - Γαλλία 93-95
Η Γαλλία επικράτησε ξανά της Λιθουανίας (95-93) σε ένα συναρπαστικό ματς που κρίθηκε στη ρουλέτα των βολών και μετά τον περυσινό τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης πήρε και την τρίτη θέση του κόσμου απέναντι στην ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι η Γαλλία επικράτησε της Λιθουανίας με 95-93 και πήρε την τρίτη θέση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξάγεται στην Ισπανία. Οι παίκτες του Βενσάν Κολέ με αυτόν τον τρόπο μετά την περυσινή κορυφή στην Ευρώπη δεν επέτρεψαν στους Λιθουανούς να πάρουν ούτε την τρίτη θέση του κόσμου.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Νικολά Μπατούμ τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους, έχοντας 9/11 βολές, 6/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, ενώ ευστόχησε και σε καθοριστικό "ζευγάρι" βολών στο τέλος του αγώνα.

Ο αριθμός του ματς

Οι δύο ομάδες σούταραν 61 βολές! Οι Γάλλοι είχαν 24/33 εύστοχες, ενώ οι Λιθουανοί ολοκλήρωσαν το ματς με 24/28 εύστοχες.

Ο αγώνας:

Οι Γάλλοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους στα πρώτα λεπτά του ματς. Παρόλα αυτά, οι Λιθουανοί ισορρόπησαν και πέρασαν μπροστά στο σκορ. Η Γαλλία, όμως με τον Νικολά Μπατούμ σε εξαιρετική κατάσταση έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με προβάδισμα τριών πόντων (19-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα δεν άλλαξαν, με τους Γάλλους να προηγούνται παρά τις προσπάθειες των Λιθουανών. Έτσι, το ημίχρονο έκλεισε στο 43-42 για τους παίκτες του Κολέ.

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας πήρε τον έλεγχο του ματς και με καλάθι του Βαλαντσιούνας ανέβασε την διαφορά στους 6 πόντους στο 25ο λεπτό του ματς (56-50). Στη συνέχεια, ο Ερτέλ μείωσε σε 56-52 για να φέρει την διαφορά στο καλάθι ο Νικολά Μπατούμ (56-54). Οι Λιθουανοί με τον Βαλαντσιούνας αύξησαν και πάλι την διαφορά τους, ενώ ο Μπατούμ μείωσε σε 64-57, 2:35'' πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Γιανκούνας, πάντως με επτά διαδοχικούς πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έκανε το 71-64, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Οι δύο ομάδες στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα συμβάδιζαν στο σκορ, καθώς η Γαλλία πέρασε τη μπάλα κοντά στο καλάθι και βρήκε λύσεις. Ο Ντιό στο 39ο λεπτό της αναμέτρησης έδωσε το προβάδισμα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης με 82-80, ενώ ο ίδιος παίκτης έδωσε "αέρα" τεσσάρων πόντων στη Γαλλία (84-80). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες μπήκαν στη... ρουλέτα των βολών με τους Γάλλους να είναι πιο ψύχραιμοι και να παίρνουν το θετικό αποτέλεσμα που ισοδυναμεί με την τρίτη θέση στον κόσμο (95-93).

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 42-43, 71-64, 93-95.

Λιθουανία (Καζλάουσκας): Πότσιους 11(2), Γιουσκεβίτσιους 14(1), Κουζμίνσκας, Ν. Λαβρίνοβιτς 5(1), Ματσιούλις 11, Σεϊμπούτις 13(1), Γιασάιτις 1, Μοτεγιούνας 3(1), Γιανκούνας 10(1), Βαλαντσιούνας 25.

Γαλλία (Κολέ): Ερτέλ 13(1), Μπατούμ 27(2), Ντιό 8(2), Λοβέρν 13(1), Καουντί, Τζάκσον 3(1), Φουρνιέ 4, Πιετρούς 4, Γκοβέρ 4, Μ. Ντιό 15, Ζελαμπάλ 4.