2014-09-28 20:20:35
Φωτογραφία για ΘΡΥΛΟΣ ΑΠΟ... ΑΛΛΟ ΠΛΑΝΗΤΗ!
Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 3-2 σετ την φιναλίστ του περσινού Champions League Χάλκμπανκ σε φιλικό αγώνα στην Τουρκία.

Την πρώτη του νίκη στο διεθνές τουρνουά «Paidar Demir» πέτυχε το απόγευμα της Κυριακής ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πειραιά κέρδισε με 3-2 σετ την φιναλίστ του περσινού Champions League τουρκική Χάλκμπανκ δείχνοντας πολύ καλά στοιχεία στο παιχνίδι της. Με κορυφαίους τους Κοκκινάκη, Κλαρκ (ανεπίσημο ντεμπούτο) και Ντιάσκοφ ο Ολυμπιακός «δούλεψε» πολύ καλά στο μπλοκ αλλά και στην επίθεση και πήρε μια σημαντική, έστω και φιλική, νίκη.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν με 25-21 το 1ο σετ αλλά η αντεπίθεση τους μόλις είχε ξεκινήσει. Ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα σχεδόν σ’ όλο το 2ο σετ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-10 και 9-12 με τον Κλαρκ η παρουσία του οποίου ανέβασε πολύ την απόδοση μας και με άσο του Ντιάσκοφ το σκορ έγινε 11-15. Ο Ουκρανός συνεχίζει το ρεσιτάλ του γράφοντας το 16-21 και ο Κλαρκ το 17-23
. Κάπου εκεί αναλαμβάνει δράση ο Σοκόλοφ ο οποίος με τέσσερις σερί πόντους (2 άσους) μειώνει σε 21-23. Ο Κλαρκ «γράφει» το 22-24, ένα άουτ όμως του Αμερικανού επιτρέπει στους Τούρκους να μειώσουν σε 23-24 αλλά ο Ολυμπιακός «καθαρίζει» το σετ με 23-25 και ισοφαρίζει. Η απόδοση της ομάδας ανέβηκε κατακόρυφα στο 3ο σετ. Οι ερυθρόλευκοι δεν χάνουν ποτέ το προβάδισμα και για πρώτη φορά με τον Μενέλαο Κοκκινάκη, ο οποίος ήταν σε ιδιαίτερα καλή ημέρα, παίρνουν διαφορά 3 πόντων (9-12). Ο Αντρέι Ντιάσκοφ παίρνει τη σκυτάλη και κάνει το 11-15 και με δυο σερί πόντους του το 12-16 και 12-17. Πάλι ο Ουκρανός επαναφέρει τον Ολυμπιακό στο +5 (15-19) και με μπλοκ του ανεβάζει την διαφορά στο +6 (17-13).

Οι Τούρκοι δεν μπορούν ν’ αντιδράσουν, ο Ολυμπιακός κερδίζει με 19-25 το σετ και προηγείται με 2-1 σετ. Η Χάλκμπαντ «απαντά» με τον ίδιο τρόπο. Ξεκινά πολύ δυνατά στο 4ο (6-2, 16-9) αλλά ο Ολυμπιακός κυρίως με τον Κοκκινάκη μειώνει την διαφορά. Στο 22-16 ο Καζάζης κάνει συντήρηση δυνάμεων αποσύροντας αρκετούς βασικούς και η ομάδα χάνει με 25-19. Στο τάι μπρέικ οι Τούρκοι ξεκινούν με 2 άουτ (0-2) και ο Γιούρισιτς «καρφώνει» την μπάλα για το 1-3. Ο Γιάννης Τακουρίδης αυξάνει τη διαφορά από το +2 στο +4 (4-7, 4-8 εκπληκτικό μπλοκ), και ο Ντιάσκοφ «γράφει» το 4-9. Ο Μενέλαος Κοκκινάκης διαμορφώνει το 6-10 και κάνει επίλογο στο ματς με τον τελευταίο πόντο (10-15). Η ομάδα μας θα παίξει την Δευτέρα (16:00) τον 3ο της και τελευταίο αγώνα απέναντι στην ΙΒΒ.

Τα σετ: 25-21, 23-25, 19-25, 25-19, 10-15

ΧΑΛΚΜΠΑΝΚ (Λ. Μπερνάρντι): Εσκο 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Σοκόλοφ 21 (2 άσοι, 17/37 επ., 2 μπλοκ), Χουαντορένα 20 (1 άσος, 18/35 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. - 33% άρ.), Καν 1 (1/8 επ., 59% υπ. - 35% άρ.), Μπατούρ 8 (4/12 επ., 4 μπλοκ), Τεκέλι 8 (1 άσος, 6/7 επ., 1 μπλοκ), Σαχίν (λ. 58% υπ. - 42% άρ.) / Κιγιάκ 1 (1 άσος), Γκιουνές, Σουμπάσι 7 (1 άσος, 5/12 επ., 1 μπλοκ, 30% υπ. - 26% άρ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Καζάζης): Προύσαλης 4π. (3/6 επ., 1 μπλοκ), Κλαρκ 17 (1 άσος, 16/34 επ.), Ντιάτσκοφ 16 (5 άσοι, 11/30 επ., 52% υπ. - 37% άρ.), Κοκκινάκης 18 (3 άσοι, 12/29 επ., 3 μπλοκ, 50% υπ. - 27% άρ.), Γιούρισιτς 11 (11/20 επ.). Τακουρίδης 7 (1 άσος, 3/7 επ., 3 μπλοκ), Στεφάνου (λ. 62% υπ. - 50% άρ.) / Μαρούλης, Σωτηρίου, Πελεκούδας.