2014-10-27 23:00:33
Φωτογραφία για Ο κόσμος του Ολυμπιακού ήθελε το κάτι παραπάνω
Ο Ολυμπιακός την εβδομάδα που μας πέρασε τον στόχο του τον πέτυχε. Πήρε δύο σπουδαίες νίκες απέναντι σε Γιουβέντους και Παναθηναϊκό. Από θέμα ουσίας πήρε άριστα, παίρνοντας τα θετικά αποτελέσματα που ήθελε. Κέρδισε και τα δύο ματς με 1-0, κρατώντας ανέπαφη την εστία του για 180 λεπτά και το γεγονός αυτό φέρνει ικανοποίηση. Όμως, είναι λογικό που ο κόσμος ζητά το κάτι... παραπάνω. Και αν αυτό δεν ήταν εύκολο να γίνει απέναντι στην Πρωταθλήτρια Ιταλίας, μια από τις καλύτερες ομάδες στην Ευρώπη, διαθέτοντας στο ρόστερ της παίκτες παγκόσμιας κλάσης, δεν ισχύει το ίδιο και για το ματς κόντρα στον Παναθηναϊκό. Η αγωνιστική ποιότητα των πρασίνων είναι χαμηλού επιπέδου, διαθέτοντας ποδοσφαιριστές περιορισμένων δυνατοτήτων και σε καμία περίπτωση το "τριφύλλι" δεν είναι ανταγωνιστικό και ισχυρό όπως ήταν κάποτε.Οι Πειραιώτες είναι ξεκάθαρα ανώτεροι από τον Παναθηναϊκό τα τελευταία χρόνια, τόσο από θέμα ποιότητας σαν ομάδα, όσο και από πλευράς δυναμικής του ρόστερ τους
. Για αυτόν τον λόγο στον κόσμο του Ολυμπιακού ναι μεν υπάρχει ικανοποίηση για τη νίκη (γιατί αυτό είχε σημασία), αλλά παράλληλα δεν υπάρχει ενθουσιασμός. Διότι οι ερυθρόλευκοι με την αγωνιστική τους εικόνα δεν εντυπωσίασαν. Καμία αντίρρηση πως και οι πράσινοι είχαν τα... χάλια τους, μη μπορώντας να κάνουν σε ολόκληρο το ματς μία τελική προσπάθεια, αλλά από την στιγμή που εσύ είσαι ο ισχυρός, ο πιο δυνατός, ο καλύτερος αυτή την περίοδο, περιμένεις (και εν μέρει έχεις την απαίτηση) να... πατήσεις τον αντίπαλο και να κάνεις επίδειξη της ανωτερότητας σου μέσα στο γήπεδο σου, δείχνοντας στην πράξη την διαφορά κλάσης που χωρίζει τις δύο ομάδες. Το "τριφύλλι" έχει περιορισμένες δυνατότητες, το ξέρουμε και το γνωρίζουν και οι ίδιοι, και για αυτόν τον λόγο οι απαιτήσεις τους είναι περιορισμένες. Ισοπαλία αν έφερναν, θα ήταν κάτι σαν νίκη για εκείνους. Όμως, στο μεγάλο λιμάνι υπήρχε "δίψα" για μία επιβλητική νίκη και κυρίως για μία σπουδαία εμφάνιση και αυτό δεν κατέστη εφικτό.

Πηγή: redpalanet.gr