2015-02-01 22:00:10
Φωτογραφία για Βήμα τίτλου έκανε στη Βέροια ο Ολυμπιακός
Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε ένα ακόμη σημαντικό βήμα για την κατάκτηση και του φετινού πρωταθλήματος, αφού κέρδισε την Βέροια με 0-2, χάρη στα γκολ των Μήτρογλου (71') και Ντοσεβί (87') στο δεύτερο ημίχρονο. Οι ερυθρόλευκοι με αυτόν τον τρόπο έφτασαν τους 51 πόντους στη διοργάνωση, ξεφεύγοντας με πέντε βαθμούς διαφορά από τον δεύτερο ΠΑΟΚ, τον οποίο και θα αντιμετωπίσουν στη Τούμπα την ερχόμενη βδομάδα (8/2). Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το ματς κλείνοντας πολύ σωστά τους χώρους μπροστά από την εστία του Καντιμοίρη, που πολλές φορές διάβασε σωστά τις προθέσεις των παικτών του Ολυμπιακού και έγκαιρα "καθάρισε" φάσεις που μύριζαν κίνδυνο. Παρά το γεγονός πως η Βέροια έμεινε γρήγορα με 10 παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Μπαλάφα στο 12', για διαμαρτυρία με δεύτερη κίτρινη, κατάφερε να διατηρήσει υψηλά επίπεδα συγκέντρωσης στον αγωνιστικό χώρο και κυρίως στο ανασταλτικό κομμάτι. Η ομάδα της Ημαθίας είχε και 3-4 καλές περιπτώσεις να φύγει στην κόντρα αλλά και την κορυφαία ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, όταν στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μπατιόν με το κεφάλι σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Μέγκιερι
. Παρά τις δύο καλές στιγμές με Μήτρογλου και Φορτούνη, χωρίς φαντασία, κίνηση και κάθετο παιχνίδι, ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να εκμεταλλευθεί το αριθμητικό του πλεονέκτημα και το αρχικό 45λεπτο ολοκληρώθηκε δίχως τέρματα. Η -εντός περιοχής- ανατροπή του Ελαμπντελαουί, στην οποία ο Ιωαννίδης υπέδειξε κόρνερ, θα μπορούσε να είχε αλλάξει την εικόνα, δεν συνέβη όμως και ο Ολυμπιακός αναζητούσε τρόπους να καταβάλει την αυταπάρνηση παικτών όπως ο Μπράβο ή ο Βέρτζος. Στο ίδιο μοτίβο και η επανάληψη, μόνο που σιγά σιγά η κούραση των παικτών της Βέροιας άρχιζε να κάνει την εμφάνιση της, με φυσικό επακόλουθο οι γηπεδούχοι να χάνουν συνεχώς μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Στην πρώτη πραγματικά αξιόλογη απόπειρα κάθετου παιχνιδιού, ο Φορτούνης βρήκε τον Μήτρογλου σε θέση τετ-α-τετ και ο Έλληνας διεθνής στράικερ κατάφερε να πλασάρει επιτυχώς τον Καντιμοίρη για το 0-1 στο 71ο λεπτό. Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στο 76', όταν ο Μπατιόν είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα στο ματς και η Βέροια έμεινε με 9 παίκτες στο γήπεδο, την στιγμή που βρισκόταν πίσω στο σκορ. Ο Ελαμπντελαουί στο 87' σέρβιρε στον Ντοσεβί για το 0-2.