2015-02-27 00:00:40
Φωτογραφία για Ο Παναθηναϊκός έχασε αλλά κράτησε την διαφορά
Τα αρκετά χαμένα ριμπάουντ και οι ανάσες που έλειψαν στα τελευταία λεπτά, δεν βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να πάρει το διπλό που θα του έδινε πλεονέκτημα για την κατάκτηση της 2ης θέσης του ομίλου και αβαντάζ έδρας στα πλέι οφ και ηττήθηκε με 73-70 από την Μακάμπι για την 8η αγωνιστική του Τοπ-16, με τους Ισραηλινούς ωστόσο να μην καλύπτουν την διαφορά του πρώτου γύρου (83-76) και τον Παναθηναϊκό να έχει πλεονέκτημα απέναντι στην ισραηλινή ομάδα στην ισοβαθμία.  Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά στο πρώτο δεκάλεπτο και ήταν άστοχες από την περιφέρεια, συμβαδίζοντας ωστόσο στο σκορ. Στο 4ο λεπτο το σκορ ήταν ισόπαλο 6-6 αλλά από το έκτο λεπτό κι έπειτα η Μακάμπι άρχισε να ανεβάζει ταχύτητα. Με ένα σερί έξι πόντων, προηγήθηκε με 14-8 στο 7’ αλλά οι «πράσινοι» απάντησαν με δικό τους σερί 8 πόντων για το 14-16 στο 8’. Η Μακάμπι όμως βρήκε λύσεις και στο τέλος του δεκάλεπτου προηγήθηκε με 22-17
. Η αστοχία του Παναθηναϊκού από τη γραμμή των τριών πόντων συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και με τον Κόεν να ξεχωρίζει, στο 15’ πήρε κεφάλι στο σκορ με 30-21! Με δύο τρίποντα από τους Γιάνκοβιτς και Παππά, ο Παναθηναϊκός κατάφερε στο 16’ να μειώσει σε 32-27 αλλά η Μακάμπι είχε επιβάλλει τον ρυθμό της και δεν επέτρεψε στους «πράσινους» να απειλήσουν περισσότερο, με το ημίχρονο να βρίσκει τους γηπεδούχους στο +8 (38-30). Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε και ο Παναθηναϊκός άρχισε να πιέζει περισσότερο στην άμυνα, βρήκε σκορ έξω από το ζωγραφιστό και εκμεταλλευόμενος τα πολλά λάθη της Μακάμπι κατάφερε να γίνει πιο απειλητικός. Στο 23’ οι «πράσινοι» μείωσαν σε 41-38 και φαινόταν να έχει απαντήσεις σε κάθε ξέσπασμα των γηπεδούχων, χωρίς όμως να μπορεί να προσπεράσει στο σκορ. Γιάνκοβιτς και Παππάς οδηγούσαν επιθετικά τον Παναθηναϊκό, που στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με επιμέρους σκορ 16-22, είχε καταφέρει να μειώσει σε 54-52. Στην τελευταία περίοδο η Μακάμπι μπήκε δυνατά στο παρκέ και παρά το γεγονός πως Παναθηναϊκός ακολουθούσε σε απόσταση αναπνοής, στο 35ο λεπτό κατάφερε με ένα μικρό σερί 5-0 να προηγηθεί με 64-58. Ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα και μείωσε σε 64-63 με τρίποντο του Φώτση αλλά η Μακάμπι βρήκε και πάλι λύσεις και έκανε γρήγορα το 68-63 στο 37’. Η αστοχία των «πρασίνων» συνεχίστηκε στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, η Μακάμπι είχε κερδίσει την «μάχη» των ριμπάουντ και τελικά κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 73-70.