2015-03-02 18:41:39
Φωτογραφία για ΕΒΑΖΕ Η ΕΠΙΘΕΣΗ... «ΕΜΠΑΖΕ» Η ΑΜΥΝΑ! ΤΡΙΚΑΛΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 87-105
Ο Ολυμπιακός, με έξι παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων, πέρασε από τα Τρίκαλα με 87-105 και έφτασε στη 17η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Το ματς άρχισε με τα Τρίκαλα να πετυχαίνουν το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης και να παίρνουν το προβάδισμα. Αυτή, όμως, ήταν η πρώτη και η τελευταία φορά που οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ματς. Σπανούλης και Πρίντεζης ανέλαβαν δράση, Λοτζέσκι, Ντάνστον και Μάντζαρης συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και με σερί 10-0 η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκανε το 2-10. Οι «ερυθρόλευκοι» μάλιστα με τρίποντο του Ματ Λοτζέσκι έκαναν το 9-23 στο 7’. Μάλιστα ο Λοτζέσκι με νέο δικό του καλάθι δύο λεπτά αργότερα έκανε το 9-30 με την πρώτη περίοδο να τελειώνει 12-32 υπέρ της ομάδας μας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τη συγκέντρωση τους, δεν ήταν το ίδιο εύστοχοι στην επίθεση και καθόλου αφοσιωμένοι στην άμυνα. Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν τα Τρίκαλα να καταφέρουν να μειώσουν στο μισό τη διαφορά με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει 43-53 υπέρ του Θρύλου.

Στην τρίτη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούσαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Δύο τρίποντα από τον Χάρις, όμως, έριξαν τη διαφορά κάτω από τους δέκα (62-71) στο 27’. Τελικά το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τον Θρύλο να προηγείται με 70-78.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου θέλησαν να μην δώσουν άλλα δικαιώματα στους γηπεδούχους και έτσι με επιμέρους σκορ 1-8 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου έκαναν το 71-86. Στην τελευταία περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν απόλυτα και έφτασαν στη νίκη με 87-105.

Δεκάλεπτα: 12-32, 43-53, 70-78, 87-105

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 15 (3), Νικολόπουλος 9 (2), Τρέισι 11 (2), Χάρις 14 (2), Τσούπκοβιτς 15 (2), Πάνος 8, Σπανός, Ματαλόν, Αλεξάντερ 11, Χολ 4.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 13 (5ριμπ) , Ντάνστον 12 (4ριμπ), Σπανούλης 25 (2τριπ, 8ασ), Ντάρντεν 2, Σλούκας, Λοτζέσκι 17 (4τριπ, 2ριμπ, 2ασ), Χριστοδούλου, Πρίντεζης 22 (3τριπ, 4ριμπ, 4ασ), Μάντζαρης 10 (2τριπ, 3ριμπ, 4ασ), Καββαδάς 4.