2015-03-26 23:47:12
Φωτογραφία για ΔΕ ΛΥΓΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΙ ΨΥΧΑΡΕΣ ΤΟΥ ΘΡΥΛΟΥ... ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΦΕΣ 86-75
Ο Βαγγέλης Μάντζαρης έβαλε τις βάσεις, οι Ιωάννης Παπαπέτρου και Ολιβερ Λαφαγιέτ ήταν εξαιρετικοί, όλοι μαζί έπαιξαν και για αυτούς που λείπουν και έτσι ο Ολυμπιακός επικράτησε της Εφές του απίστευτου Περπέρογλου με 86-75 και εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκρισή του στα πλέι οφ!

Ο Στράτος Περπέρογλου ήταν... ασταμάτητος, ο Ολυμπιακός ήταν κακός στις βολές, αγωνίστηκε χωρίς τους Σπανούλη, Σλούκα, Πέτγουεϊ και Τσαϊρέλη, αλλά τίποτα από αυτά δεν είχε σημασία, γιατί οι ΨΥΧΑΡΕΣ του Θρύλου ΔΕΝ λυγίζουν με τίποτα!

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έδειξαν το καλό τους αγωνιστικό πρόσωπο μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου έβαλαν 33 πόντους στην τελευταία περίοδο και κατάφεραν να νικήσουν απουσίες και Εφές με μυαλό και θρυλική ψυχή και πλέον απομένουν δύο... τελικοί ώστε να εξασφαλίσουν το πλεονέκτημα έδρας.

Ουδείς ερυθρόλευκος που πάτησε παρκέ, υστέρησε, με τον Λαφαγιέτ να ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους, τον Πρίντεζη να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ και τον Παπαπέτρου να προσθέτει άλλους 12 πόντους.

Από την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς κορυφαίος ήταν ο πρώην ερυθρόλευκος, Στράτος Περπέρογλου, ο οποίος τελείωσε το ματς με 23 πόντους.

Στα καθαρά αγωνιστικά Με δύο τρίποντα, ένα του Ντάρντεν και ένα του Μάντζαρη ξεκίνησε ο Ολυμπιακός το ματς κόντρα στην Εφές και ήταν μπροστά με 6-2 στο τρίτο λεπτό. Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς βρήκε λύσεις, κυρίως μέσα από τις ικανότητες του Ματ Τζάνινγκ και έτσι προσπέρασε με 8-13 στο έκτο λεπτό του ματς. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να κάνει αρκετά άσκοπα λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά με τρίποντο του Πρίντεζη στο φινάλε, έκλεισε την περίοδο έχοντας το προβάδισμα με 17-16.

Με ένα σερί 6-0 των παικτών του Ντούντα ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο και η Εφές στο 12ο λεπτό ήταν μπροστά με +5. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να βρει κάποιες λύσεις και με την πίεση του προσπέρασε με 29-27 στο 15ο λεπτό. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν... χέρι-χέρι και έτσι στο 20ο λεπτό το ταμπλό έδειχνε 35-35. Ο Ολυμπιακός παρόλο που είχε την σαφή υπεροχή στα ριμπάουντ και πήρε μάλιστα και αρκετά επιθετικά δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί. Επιπλέον οι ερυθρόλευκοι είχαν άσχημα ποσοστά στις βολές (2/8) τις οποίες και αν είχαν βάλει θα είχαντο προβάδισμα.

Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει εύκολα καλάθια και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Εφές που είχε περισσότερες λύσεις και ήταν μπροστά με 38-42 στο 22ο λεπτό. Ένα λεπτό αργότερα οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου κατάφεραν να χρεώσουν τον Τζάνινγκ με το τρίτο του φάουλ, αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκαν. Η Εφές πέρασε μπροστά με 49-53, με τους ερυθρόλευκους να απαντούν με ένα μικρό σερί 4-0 και να ισοφαρίζουν σε 53-53. Η τουρκική ομάδα προσπέρασε και πάλι με +4, 32 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του δεκαλέπτου και έτσι έκλεισε η περίοδος.

Ο Παπαπέτρου στην επίθεση και ο Αγραβάνης με κάποιες αμυντικές του ενέργειες κράτησαν «όρθιο» τον Ολυμπιακό που προσπέρασε με 67-64 στο 34ο λεπτό με τρίποντο του Λαφαγιέτ. Ο Παπαπέτρου ήταν ο πρωταγωνιστής και εκείνος με τρίποντο έγραψε το 70-66 και την... σκυτάλη πήρε ο Λαφαγιέτ για το 73-66 στο 35ο λεπτό! Ο Λοτζέσκι με τρίποντο ανέβασε την διαφορά του Ολυμπιακού στην μεγαλύτερη τιμή της και το 80-71 στο 38ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη με 86-75 και εξασφάλισε την πρόκρισή του και μαθηματικά στα πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 35-35, 53-57, 86-75

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 10, Ντάνστον 9, Παπαπέτρου 12 (2), Πρίντεζης 15 (3 τριπ., 12 ριμπ.), Αγραβάνης, Μάντζαρης 10 (1), Κατσίβελης 2, Λαφαγέτ 17 (2), Ντάρντεν 3 (1), Λοτζέσκι 8 (1).

Αναντολού Εφές (Ίβκοβιτς): Οσμάν, Περπέρογλου 23 (5), Μπατούκ 9 (3), Σάριτς 10, Ντρέιπερ, Κρστιτς 12, Λάσμε, Τζάνινγκ 6 (2), Ερτέλ 6 (2), Μπιέλιτσα 9.