2015-03-27 22:18:41
Φωτογραφία για Έφτασε μια ανάσα από την...αυτοκτονία αλλά γλύτωσε
Ο Παναθηναϊκός έφτασε μια «ανάσα» από την… αυτοκτονία αλλά τελικά κατάφερε στο «νήμα» να πάρει τη νίκη με 84-86 επί της αδιάφορης Γαλατάσαραϊ για την 12η αγωνιστική του Τοπ-16 και να παραμείνει σε τροχιά πρόκρισης στα πλέι οφ. Την επόμενη αγωνιστική ο Παναθηναϊκός θα υποδεχτεί την Αλμπα Βερολίνου σε ένα ματς-τελικό που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό την πρόκριση. Στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες δεν παρουσίαζαν μεγάλες διαφορές και συμβάδιζαν στο σκορ, ψάχνοντας τα πατήματά τους στο παρκέ. Ο Παναθηναϊκός όμως, από το πέμπτο λεπτό κι έπειτα, άρχισε να ανεβάζει στροφές και με δύο τρίποντα του Δημήτρη Διαμαντίδη, στο 6ο λεπτό έφτασε στο νταμπλ σκορ (9-18). Η Γαλατά έδειξε σημάδια αντίδρασης μειώνοντας σε 13-18 στο 8’ αλλά οι «πράσινοι» είχαν περισσότερες λύσεις και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 16-23. Στην δεύτερη περίοδο όμως, η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς  φάνηκε να χάνει την συγκέντρωσή της τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, με αποτέλεσμα η Γαλατά, την οποία κοουτσάριζε ο βοηθός του Αταμάν, Γιαγκιζέρ Ουλούγκ, άρχισε να ανεβάζει «στροφές», εκμεταλλεύτηκε τα κενά διαστήματα των «πρασίνων» και στο 12’ πέρασε μπροστά στο σκορ με 27-25! Στην συνέχεια οι ομάδες συμβάδιζαν και πάλι στο σκορ, με τους γηπεδούχους να έχουν βρει λύσεις στην επίθεση από τον Πάτρικ Γιανγκ αλλά οι Μαυροκεφαλίδης και Μπλουμς έδωσαν μικρή ώθηση στην επιθετική γραμμή της ελληνικής ομάδας, που στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγήθηκε με 38-40
. Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, το σκηνικό φάνηκε να αλλάζει και ο Παναθηναϊκός να μπαίνει στο παρκέ με περισσότερη ενέργεια και συγκέντρωση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να ανεβάσουν την διαφορά στο +10 (41-51) στο 23’ αλλά η Γαλατά παρά τα προβλήματα που είχε να αντιμετωπίσει, δεν το έβαζε κάτω. Ερτσεγκ και Γιανγκ οδηγούσαν την ομάδα τους στην επίθεση και στο 28’ το ματς ήρθε στα ίσια (57-57) με τρίποντο του πρώην «ερυθρόλευκου» Σέρβου. Ο Παναθηναϊκός έχανε εύκολα λέι απ, η τουρκική ομάδα εκμεταλλευόταν κάθε ευκαιρία και στο 30’ οι ομάδες ήταν ισόπαλες στο 59-59! Στην τελευταία περίοδο το ματς εξελίχθηκε σε σκληρό «ντέρμπι» με τις δύο ομάδες να βαδίζουν χέρι χέρι στο σκορ και το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς πλευρά. Στο 34ο λεπτό το ματς ήταν και πάλι στα ίσια (67-67) με τον Γιάνις Μπλουμς όμως να καταφέρνει να δώσει «ανάσες» στον Παναθηναϊκό χάρη σε δύο τρίποντα για το 67-73 στο 35’. Η ευστοχία των «πρασίνων» από την γραμμή των τριών πόντων, τον βοήθησε στο 36’ να ανεβάσει εκ νέου στην διαφορά (67-78). Η Γαλατά προσπάθησε να επιστρέψει αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να παραμείνει συγκεντρωμένος, άντεξε στην πίεση και να φτάσει τελικά στην σημαντική νίκη με 84-86 μετά από ένα φινάλε «θρίλερ»!