2015-09-23 19:00:13
Φωτογραφία για Πήρε ανάσα με τριάρα ο Παναθηναϊκός
Ο Παναθηναϊκός ανάσανε και πάλι επικρατώντας του Λεβαδειακού με 3-0 παίζοντας πολύ καλά για ένα ημίχρονο, και ιδίως στο πρώτο 20λεπτο όπου ήταν καταιγιστικός και επέστρεψε στις νίκες. Το τριφύλλι βρήκε ένα γρήγορο γκολ και άνοιξε την άμυνα του Λεβαδειακού που δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να τον απειλήσει. Ο Παναθηναϊκός όπως συνηθίζει να κάνει στην Λεωφόρο πίεσε από την αρχή του αγώνα ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ για να ανοίξει την άμυνα του Λεβαδειακού. Αυτό ήρθε μόλις στο 5', (με χτύπημα φάουλ από τον Νάνο), όπως είχε συμβεί και με την Καλλονή, και έδωσε τη δυνατότητα στους πράσινους να βρουν διαδρόμους και κενούς χώρους και να φτάσουν σχετικά εύκολα σε άλλα δυο τέρματα με τους Καρέλη και Ατζαγκούν πριν συμπληρωθούν τα 20' της αναμέτρησης. Οι πράσινοι μάλιστα είχαν δυο-τρεις καλές στιγμές στο παιχνίδι ενώ με σχετική ευκολία κράτησαν το μηδέν άμυνα στο πρώτο 45λπετο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε χαρακτηριστικά και δεν θύμιζε σε τίποτα την εικόνα του πρώτου 45λεπτο με τις δυο ομάδες για τον δικό τους λόγο να περιμένουν να τελειώσει το ματς και να υπάρχουν ελάχιστες καλές στιγμές. Οι πράσινοι και ο Γιάννης Αναστασίου πήραν μια ανάσα και κέρδισαν λίγες μέρες ηρεμίες ενόψει και του αγώνα της Κυριακής με τον Πλατανιά.