2016-07-20 16:09:05
Φωτογραφία για Δήμος Δράμας: Αποτελέσματα Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κολύμβησης
Με χαμόγελα επέστρεψε η αποστολή του συλλόγου μας από το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Παμπαίδων ΑΒ-Παγκορασίδων ΑΒ που διεξήχθη στο Βόλο το τριήμερο 14-17/7/2016. Ο Κολυμβητικός Όμιλος Δράμας κατέλαβε τη 15η θέση ανάμεσα σε 121 ομάδες από όλη την Ελλάδα, γεγονός που αποδεικνύει ότι μια ομάδα της περιφέρειας παρά τα όσα προβλήματα και τις δυσκολίες που  μπορεί να αντιμετωπίζει προπονούμενη στο πιο παλιό κολυμβητήριο  μπορεί να συγκαταλέγεται στις καλύτερες ομάδες της Ελλάδας.

Το φετινό πρωτάθλημα έφερε μαζί του συνολικά 5 (4 ασημένια και 1 χάλκινο) μετάλλια για τους αθλητές μας. Πιο συγκεκριμένα η αθλήτρια Κωνσταντινίδου Φωτεινή κατέκτησε 1 ασημένιο μετάλλιο στα 400μ Μικτή ατομική με 5’12’’28,  1 χάλκινο μετάλλιο  στα 200μ  Μικτή ατομική με 2’27’’59. Ο Καλούδης Γιώργος 1 ασημένιο μετάλλιο στα 200μ πεταλούδα με 2’20’’72 και στα ομαδικά αθλήματα κατακτήσαμε τη 2η θέση στα 4x100μ  Ελεύθερο και τη 2η θέση στα 4x200μ Ελεύθερο με χρόνο 4’09’’33 και 9’00’’49 αντίστοιχα με τους αθλητές Καράογλου Κλεάνθη, Καλούδη Γιώργο, Μπακάλη Δημήτρη και Μαυρογιάννη Χρυσοβαλάντη

Πέραν όμως των μεταλλίων πολλοί αθλητές κατάφεραν να συμμετέχουν στους τελικούς των αγωνισμάτων που κολύμπησαν, κατακτώντας θέσεις στην πρώτη οχτάδα των αποτελεσμάτων. Πιο συγκεκριμένα η Κωνσταντινίδου Φωτεινή κατέλαβε την 4η θέση στα 100μ πρόσθιο με 1’18’’02, ο  Κουμουνδούρος Μάριος κατέκτησε την 4η θέση στα 200μ πρόσθιο με 2’37’’11, ο  Μαυρογιάννης Χρυσοβαλάντης κατέλαβε την 4η θέση στα 1500 ελεύθερομ με 17’59’’19 καθώς ακόμα μία  4η θέση στα 400μ ελεύθερο με 4’32’’25 και την 8η στα 200μ Μικτή ατομική με 2’33’’95, ο Καλούδης Γιώργος κατακτώντας την 6η θέση στα 400μ Μικτή Ατομική με 5’19’’03 , ο Μπακάλης Δημήτρης ο οποιός κατέκτησε την  6η  θέση στα 200μ πεταλούδα με 2’30’’77 και την 7η στα 100μ πεταλούδα με 1’06’’38 και η Βασιλειάδου Ευφροσύνη που κατέλαβε την 7η θέση στα 200 πεταλούδα με 2’39’’17.

Θέλουμε από καρδιάς να ευχαριστήσουμε τους αθλητές μας  Αποστολίδου Ραφαέλα, Βαιτσίδου Ολυμπία, Βασιλειάδου Ευφροσύνη, Γεωργιάδου Δέσποινα, Γιαγκάζογλου Αγγελική, Κωνσταντινίδου Φωτείνή,  Πλατάνου- Ζάπρη Αγγελική Τζημαγιώργη Αναστασία, Τσαρτάλη Βασιλική, Καλούδη Γιώργο, Καράογλου Κλεάνθη,  Κουμουνδούρο Μάριο, Μαυρογιάννη Χρυσοβαλάντη και Μπακάλη Δημήτρη, τον προπονητή της ομάδας Αβραμίδη Σταύρο, τον τεχνικό διευθυντή της ομάδας κ. Ταχταλή Θεοχάρη και τον Έφορο της αγωνιστικής ομάδας κ. Μαυρογιάννη Χαράλαμπο για όλη την κοπιαστική δουλειά που κατέβαλαν αυτό το χρόνο ολοκληρώνοντας το ταξίδι μιας δύσκολης χρονιάς με το πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης κατηγοριών. Πρέπει να δοθούν πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την εξαντλητική προσπάθειά τους κάτω από δυνατό ήλιο και τις ψηλές θερμοκρασίες που επικρατούσαν στο Βόλο, που δεν έχουν συνηθίσει, καθώς κολυμπούν σε κλειστή πισίνα.

O Κολυμβητικός Όμιλος Δράμας συγχαίρει και ευχαριστεί θερμά τον προπονητή της αγωνιστικής ομάδας κ. Αβραμίδη Σταύρο που στην πρώτη του χρονιά στο τιμόνι της αγωνιστικής ομάδας στάθηκε στο πλευρό των αθλητών μας και με σκληρή δουλειά πέτυχε σημαντικές προσωπικές επιτυχίες για κάθε αθλητή. Επίσης θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τους γονείς των παιδιών για τη στήριξη και τη βοήθεια τους όλη τη χρονιά. Θέλουμε να ευχηθούμε καλό καλοκαίρι σε όλους, καλή ξεκούραση και να δώσουμε ραντεβού από Σεπτέμβρη για να ξεκινήσουμε τη νέα χρονιά ακόμα πιο δυνατοί και έτοιμοι για νέες προκλήσεις και επιτυχίες!!!