2016-07-24 21:23:15
Φωτογραφία για ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΑΝΟΔΟ ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΚΑΙ... ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΗΓΕΤΙΚΟ ΤΟΛΙΟΠΟΥΛΟ Η ΕΘΝΙΚΗ ΝΕΩΝ!
Οι Κροάτες βρέθηκαν να προηγούνται με 15 πόντους, αλλά με τους Βασίλη Τολιόπουλο (17π. 4ασ.) και Βασίλη Χαραλαμπόπουλο (16π., 10ρ.) να κάνουν... «όργια», άλλαξε η κατάσταση και η Εθνική Νέων κέρδισε την άνοδο.

Η Ελλάδα βγήκε στο παρκέ με καθυστέρηση... ενός ημιχρόνου, αλλά με ηγέτες τους Τολιόπουλο (17π. με 1/1δ., 5/7τρ., 1ρ., 4ασ, 4λ., 2κλ.) και Χαραλαμπόπουλο (16π. με 3/7δ., 2/5τρ., 4/5β., 10ρ., 1ασ., 4λ., 2κλ.) κατάφερε και γύρισε από το -15μ, νίκησε τους Κροάτες με 67-73 και πανηγύρισε την άνοδο στην Α' κατηγορία.

Η ηγετικότητα και τα εύστοχα τρίποντα του Βασίλη Τολιόπουλου άλλαξαν την ψυχολογία των υπολοίπων κι έτσι τον μιμήθηκαν Σταμάτης, Χαραλαμπόπουλος και Κόνιαρης.

Οι Κροάτες προσπάθησαν να αντιδράσουν και εκμεταλλευόμενοι την αποβολή του παίκτη του Ολυμπιακού με 5 φάουλ, μείωσαν στους 5 πόντους 7 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Με όπλο την καλή τους άμυνα όμως οι διεθνείς μας είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης αν και οι Κροάτες μείωσαν ακόμα και σε 65-68, (39'). Στο τελευταίο λεπτό ξεκίνησε η διαδικασία των φάουλ και των βολών με την Ελλάδα να είναι ψύχραιμη και να πανηγυρίζει τελικά την άνοδο!

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 41-26, 49-58, 67-73