2017-01-19 23:00:17
Φωτογραφία για Με τον Περέιρα έγιναν όλα πιο απλά
Εύκολο απόγευμα πέρασε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος παίζοντας καλό ποδόσφαιρο, επικράτησε του Λεβαδειακού με 3-0 στην Τούμπα, για την 16η αγωνιστική της Super League. Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Φακούντο Περέιρα που μπήκε ως αλλαγή στο 60′ και πέτυχε δυο γκολ. Ο ΠΑΟΚ μπήκε από νωρίς δυνατά στο ματς, με στόχο ένα γρήγορο γκολ που θα τον απαλλάξει από το άγχος. Οι παίκτες του Δικεφάλου άσκησαν έντονη πίεση στην αντίπαλη άμυνα, έχοντας πέντε τελικές προσπάθειες με τη συμπλήρωση, μόλις του πρώτου τέταρτου.

Στο 20ο λεπτό, η υπεροχή των γηπεδούχων μετουσιώθηκε και σε γκολ. Μετά από κάθετη πάσα του Μπίσεσβαρ, ο Μάτος με εξαιρετική προσπάθεια, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0. Στο 42′ , ο Μεντί δέχθηκε δικαιολογημένα δεύτερη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Τζάλμα, έτσι αποβλήθηκε και άφησε τον Λεβαδειακό με δέκα παίκτες, με το πρώτο μέρος να λήγει 1-0. Ο ΠΑΟΚ άρχισε να γίνεται ακόμα πιο επικίνδυνος με την είσοδο του Περέιρα στο 54′, στη θέση του Πέλκα. Ο Αργεντίνος φορ μάλιστα, έξι λεπτά αργότερα, στο 60′ πέτυχε το 2-0, μετά από νέα ασίστ του Μπίσεσβαρ και στο 76′ ήταν και πάλι εκεί που έπρεπε και μετά απο κεφαλιά του Κλάους και απόκρουση του Ναμάσκο, έγραψε το 3-0, δίνοντας διαστάσεις στη νίκη του ΠΑΟΚ.