2017-02-20 11:00:37
Φωτογραφία για Βελτιωμένος και στην άμυνα είναι ο Παναθηναϊκός
Μπορεί ο Παναθηναϊκός να έχει αρχίσει να σκοράρει με μεγάλη συνέπεια στα τελευταία 3-4 παιχνίδια, ωστόσο η άμυνα των «πρασίνων» παρουσιάζεται βελτιωμένη εδώ και αρκετό καιρό και πιο συγκεκριμένα από τη στιγμή που ο Αντρέα Στραματσόνι αντικαταστάθηκε από τον Μαρίνο Ουζουνίδη. Μέχρι τότε, ο Παναθηναϊκός είχε δεχθεί 8 τέρματα σε 9 παιχνίδια, κάτι που σημαίνει πως οι αντίπαλοι σκόραραν απέναντι του ένα γκολ ανά περίπου 100 λεπτά. Πλέον, στους 12 αγώνες που έχει καθίσει ο Ουζουνίδης στον «πράσινο» πάγκο, το «Τριφύλλι» έχει δεχθεί μόλις 4 γκολ!

Με λίγα λόγια οι παίκτες του Έλληνα τεχνικού δέχονται ένα τέρμα ανά 270 λεπτά, δηλαδή ένα ανά τρία παιχνίδια. Πιο συγκεκριμένα, οι «πράσινοι» έχουν δεχθεί δύο γκολ από τον Πλατανιά και ακόμα δύο από Κέρκυρα και ΠΑΣ Γιάννινα, με το τελευταίο μάλιστα να πετυχαίνεται ξεκάθαρα από θέση οφσάιντ. Επίδοσεις, αν μη τι άλλο, εντυπωσιακές, κυρίως αν συγκριθούν με τις αντίστοιχες του Παναθηναϊκού για όσο βρισκόταν ο Αντρέα Σραματσόνι στον πάγκο του.