2017-02-23 22:00:20
Φωτογραφία για Ο Ομπράντοβιτς του πήρε τη νίκη μέσα από τα χέρια του
Ο Ολυμπιακός πλησίασε πολύ κοντά στο να διπλασιάσει τις νίκες του απέναντι στην Φενέρμπαχτσε, αλλά το τελικό 67-64 υπέρ των Τούρκων του αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση, αφού κράτησε την διαφορά από τη νίκη του με +9 (71-62) στο ΣΕΦ, και διατηρήθηκε στην 3η θέση της Ευρωλίγκας μετά από 23 αγωνιστικές, φτάνοντας το ρεκόρ του στο 16-7. Οι πρωταθλητές Ελλάδας (16-7) απώλεσαν την ευκαιρία να... αλώσουν την Πόλη, καθώς βρέθηκαν στο +11, αλλά δεν κατάφεραν να σταματήσουν την αντεπίθεση της Φενέρμπαχτσε (15-8) που εντέλει πήρε τη νίκη χωρίς να καλύψει όμως την διαφορά των 9 πόντων που είχε ηττηθεί στο ΣΕΦ (71-62).

Ο Γκριν ήταν... ζεστός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οδηγώντας τρεις φορές την ομάδα του στο +7 (0-7, 2-9, 5-12), αλλά οι Τούρκοι βρίσκοντας λύσεις από από επιθετικά ριμπάουντ και τον Ντίξον μείωσαν σε 15-18 στα μισά σχεδόν της πρώτης περιόδου. Ο Ντατόμε στο 7' ισοφάρισε (18'), με τους Πειραιώτες να απαντούν με τους Μπιρτς και Πρίντεζη για το 18-22 και τους Μπογκντάνοβιτς και Ντατόμε να γράφουν το 22-22, το οποίοι ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου
. Ο... τρελός ρυθμός που επικρατούσε στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου έπεσε, αλλά οι φιλοξενούμενοι αδυνατούσαν να βρουν λύσεις απέναντι στον Μπογκντάνοβιτς, ενώ η παρουσία του Ούντοχ τούς κρατούσε μακριά από την ρακέτα. Ο Μπογκντάνοβιτς στο 11' έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισαμ στην ομάδα του (25-22), ο Λοτζέσκι ισοφάρισε, αλλά ο Σέρβος γκαρντ οδήγησε τους γηπεδούχους στο 34-28 (15'). Η ομάδα του «Ζοτς» διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλους α' ημιχρόνου (40-34) και πήγε στα αποδυτήρια έχοντας για κορυφαίο τον Μπογκντάνοβιτς (16π.), ενώ στη δεύτερη περίοδο ο Πρίντεζης αποτέλεσε τη μεγαλύτερη πηγή κινδύνου για εκείνη. Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στην τρίτη περίοδο, καθώς βελτίωσε την άμυνά του έχοντας για... ογκόλιθο τον Μιλουτίνοφ, επιθετικά βρήκε λύσεις από τους Γκριν, Παπανικολάου, Μάντζαρη και Ουότερς και η συμπλήρωση των 30' τον βρήκε στο +9 (47-56). Η αρχή έγινε με τους Παπανικολάου και Μάντζαρη που έγραψαν αρχικά το 42-42 και στη συνέχεια το 44-45 (27'). Ο Ουότερς και ο Παπανικολάου ανέβασαν την διαφορά τους 10 (46-56), ενώ το 47-56 της γ' περιόδου διαμορφώθηκε με 1/2 βολές του Μπογκντάνοβιτς. Η αντίδραση της Φενέρμπαχτσε δεν άργησε να έρθει, καθώς οι Μπογκντάνοβιτς και Ντίξον στο 33' μείωσαν σε 54-60, γεγονός που οδήγησε τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ, ώστε η ομάδα του να ανασυνταχθεί και να σταματήσει τον ρυθμό των αντιπάλων της. Οι «ερυθρόλευκοι», όμως, συνέχισαν να μην βρίσκουν λύσεις στην άμυνα της Φενέρ, η οποία στο 35΄είχε αυξήσει το σερί της σε 8-0 με τους Κάλινιτς και Ντατόμε. Η Φενέρ, όμως δεν σταμάτησε εκεί και με τρίποντα των Μπογκντάνοβιτς και Ντατόμε έκανε το... 14-0 και συγχρόνως το 64-60 στο 36:30, ενώ ένα λεπτό αργότερα Ούντοχ έγραψε το 65-60 (1/2β.). Οι Παπανικολάου και Μπογκντάνοβιτς διαμόρφωσαν το 67-62, ο Λοτζέσκι αστόχησε σε τρίποντο αλλά στη συνέχεια έβγαλε την άμυνα. O Πρίντεζης 21,4'' για την λήξη είχε 2/2 βολές για το 67-64, το οποίο ήταν το τελικό αποτέλεσμα.