2017-04-02 23:09:51
Φωτογραφία για Ο ΠΑΟΚ δεν άρεσε αλλά το αποτέλεσμα μετράει
Χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοση του, ο ΠΑΟΚ επικράτησε σχετικά εύκολα της Λάρισας με 2-0 στην Τούμπα, στα πλαίσια της 26ης αγωνιστικής της Super League. Κάνιας και Κίτσιου ήταν οι σκόρερ για τον Δικέφαλο που δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τον αντίπαλό του. Παρά το γεγονός ότι η υπεροχή του στην κατοχή της μπάλας ήταν καθολική, οι παίκτες του Δικεφάλου αναλώνονταν σε ένα passing game, χωρίς να φτάνουν στην αντίπαλη περιοχή. Τελικά ο Κάνιας στο 37ο λεπτό με ωραίο σουτ στη γωνία του Ξενοδόχοφ, έκανε το 1-0 για τον ΠΑΟΚ που έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε πολλά πράγματα σχετικά με την εικόνα του αγώνα. Οι παίκτες του Ίβιτς είχαν την μπάλα στα πόδια τους, αλλά μόνο κάποια έμπνευση του Μπίσεσβαρ ή του Ενρίκε θα μπορούσε να δημιουργήσει φάση για γκολ. Όσο το σκορ έμενε στο 1-0, οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν τις ελπίδες τους για θετικό αποτέλεσμα και στο 75′ απείλησαν με σουτ του Ντέλετιτς από τα πλάγια. Ο ΠΑΟΚ στο 85′ έχασε καλή ευκαιρία με τον Κουλούρη, αλλά ένα λεπτό αργότερα, ο Κίτσιου βρήκε στόχο. Μετά από ωραία ενέργεια του Μπίσεσβαρ και ασίστ του Κάτσε, ο Κίτσιου με πλασέ έκανε το 2-0 και τέλειωσε την υπόθεση νίκη.