2017-04-03 23:00:30
Φωτογραφία για Ο Λάζαρος δεν ήταν αρκετός για την ανατροπή
Ο Χριστοδουλόπουλος, ερχόμενος απ’ τον πάγκο της ΑΕΚ, μαζί με τον Τόμας Πέκχαρτ, τράβηξαν απ’ το χέρι την ομάδα, για να κάνουν την ανατροπή στο ντέρμπι μ τον Παναθηναϊκό. Ο Έλληνας εξτρέμ είχε όρεξη και διάθεση, να ξαναβάλει στο παιχνίδι την Ένωση και να τα παίξει όλα για όλα. Ότι καλό ξεκίνησε κι έκανε ο «Δικέφαλος» στο δεύτερο ημίχρονο ήταν απ’ τα δικά του πόδια. Πέτυχε το 2-1 απ’ το σημείο του πέναλτι, δημιούργησε άλλες δυο - τρεις ευκαιρίες που θα μπορούσαν να μετουσιώσουν σε γκολ οι συμπαίκτες του, αλλά ακόμα και ο ίδιος.

Χαρακτηριστικό δε, είναι η φάση της ισοφάρισης που μπορεί να ήταν ένα ομαδικό γκολ, αλλά την τελική πάσα, την έβγαλε ο Λάζαρος με μια ωραία σέντρα «ξυράφι» προς τον Πέκχαρτ, με τον Τσέχο να ισοφαρίζει με ένα ωραίο τάκλιν-σουτ νικώντας τον Βλαχοδήμο που δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Να τονιστεί επίσης ότι βοήθησε αρκετά και στα ανασταλτικά του καθήκοντα, εν αντιθέσει με τον Πατίτο που ούτε σε αυτό το κομμάτι βοήθησε την ομάδα στα 45’ που αγωνίστηκε. Με διαφορά θα μπορούσε να πει κανείς ότι ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου στο δεύτερο ημίχρονο, μαζί με την βοήθεια του Τόμας Πέκχαρτ και του Σέρχιο Αραούχο, προσπαθώντας να τραβήξουν και τους υπόλοιπους μαζί τους για να πετύχαιναν την μεγάλη ανατροπή, που τελικά δεν ήρθε, κερδίζοντας μόνο το χειροκρότημα του κόσμου για την προσπάθεια τους.

Πηγή: aek1924.gr