2017-08-31 22:26:54
Φωτογραφία για Στην ΑΕΚ αλλά...«Ανενεργός» εδώ και 11 μήνες ο Κονέ
Εκτός αγωνιστικού ρυθμού εδώ και ακριβώς 11 μήνες βρίσκεται ο Παναγιώτης Κονέ, ο οποίος αναμένεται να ολοκληρώσει σήμερα τη

μετακίνησή του στην ΑΕΚ.

Το πιο πρόσφατο διάστημα που υπήρξε βασικό στέλεχος (5 συμμετοχές), ήταν το δίμηνο Αύγουστος-Σεπτέμβριος 2016 και η τελευταία του «κανονική» συμμετοχή με την Ουντινέζε την 1η Οκτωβρίου 2016 στην ήττα 3-0 από τη Λάτσιο, όπου αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο. Έκτοτε αντιμετώπισε τραυματισμό στον ώμο, έχασε τη θέση του και περιθωριοποιήθηκε μέχρι τον Ιανουάριο, όταν παραχωρήθηκε δανεικός στη Γρανάδα.

Ούτε κι εκεί, όμως, βρήκε χρόνο συμμετοχής. Γενικά από την 1η Οκτωβρίου 2016 μέχρι σήμερα, ο 30χρονος μέσος έπαιξε σε δύο ματς: 11 λεπτά εναντίον της Μπέτις το Φεβρουάριο και 31 λεπτά εναντίον της Λεγανές τον Απρίλιο. Σε όλους τους υπόλοιπους αγώνες ήταν εκτός αποστολής, πλην ενός με τη Μάλαγα στις 25 Απριλίου τον οποίο παρακολούθησε από τον πάγκο.

Ακόμα χειρότερα ήταν τα πράγματα την σεζόν 2015/16, όπου ωστόσο έπαιξαν ρόλο και κάποιοι μυϊκοί τραυματισμοί που αντιμετώπισε. Ξεκίνησε στην Ουντινέζε με 4 ματς στη Serie A και τον Ιανουάριο του 2016 παραχωρήθηκε δανεικός στη Φιορεντίνα όπου έπαιξε συνολικά 18 λεπτά, 10΄ με την Παλέρμο και 8΄ με την Εμπολι!

Συνολικά στις τελευταίες δύο αγωνιστικές περιόδους ο Παναγιώτης Κονέ έχει 15 συμμετοχές, εκ των οποίων μόλις οι πέντε είναι μεγαλύτερες των 45 λεπτών και μόνο δύο 90λεπτες.

Ο απολογισμός του είναι 657 αγωνιστικά λεπτά, στα οποία έχει 1 γκολ (Δεκέμβριος 2015 στο κύπελλο Ιταλίας) και μία ασίστ (Αύγουστος 2015, πρεμιέρα πρωταθλήματος). Μάλιστα η ασίστ αυτή δημιούργησε το μοναδικό γκολ της Ουντινέζε στην σπουδαία νίκη επί της Γιουβέντους.

Αναλυτικά:

ΣΕΖΟΝ 2015/16

6 αγώνες Serie A (38΄, 32΄, 78΄, 72΄, 10΄, 8΄)

2 αγώνες Κύπελλο Ιταλίας (8΄, 39΄)

ΣΥΝΟΛΟ: 8 αγ. - 285 λεπτά

ΣΕΖΟΝ 2016/17

5 αγώνες Serie A (10΄, 25΄, 85΄, 90΄, 90΄)

2 αγώνες Primera Division (11΄, 31΄)

ΣΥΝΟΛΟ: 7αγ. - 372 λεπτά

Τελευταία του συμμετοχή με την εθνική Ελλάδας ήταν τον Οκτώβριο του 2015, στη νίκη 4-3 επί της Ουγγαρίας όπου σκόραρε το ένα από τα δύο γκολ που έχει σε 28 αγώνες με τη γαλανόλευκη.

Συνεπώς, με όλα αυτά τα δεδομένα, θεωρείται σίγουρο ότι θα χρειαστεί μεγάλο διάστημα προσαρμογής, μέχρι να βρεθεί στο επιθυμητό επίπεδο ετοιμότητας και να βοηθήσει την ΑΕΚ στις αυξημένες υποχρεώσεις της.    πηγή