2017-09-29 00:24:34
Φωτογραφία για Ο Λιβάγια ξεμπούκωσε και κράτησε ζωντανή την ΑΕΚ
Σε ένα παιχνίδι που η ΑΕΚ έβγαλε τις περισσότερες κλασικές ευκαιρίες για γκολ, σε ένα ματς που στην χειρότερη θα έπρεπε να τελειώσει 4-1, η ΑΕΚ… κατάφερε να φέρει ισοπαλία (2-2) απέναντι στους μέτριους και τυχερούς Αυστριακούς. Η ΑΕΚ έμεινε ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Europa League, με τον Μάρκο Λιβάγια να  ξεμπουκώνει και να καθαρίζει για την Ενωση, χτυπώντας στο ξεκίνημα και στο φινάλε του ματς, χαρίζοντας έναν υπερπολύτιμο βαθμό στην ΑΕΚ.

H ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού περιορίζοντας την Αούστρια στην άμυνα της με τους Αυστριακούς να προσπαθούν μόνο μέσω αντεπιθέσεων να βγουν μπροστά. Στο 5o λεπτό ο Λιβάγια σούταρε από μακρυά με την μπάλα να περνάει έξω από το αριστερό δοκάρι του Πςντς. Λίγα λεπτά αργότερα η ομάδα της Βιέννης απείλησε με κλασική ευκαιρία για να ανοίξει πρώτη το σκορ. Ο Τατζούρι έκανε το γύρισμα απ’ τα αριστερά, ο Μόνσχαϊν έπιασε το σουτ στην κίνηση, ο Ανέστης απέκρουσε και στη συνέχεια της φάσης η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι
. Η ΑΕΚ απάντησε άμεσα καθώς στην αμέσως επόμενη φάση ο Λάζαρος εκτέλεσε στον Μάνταλο ο οποίος έστρωσε όμορφα στον Αϊντάρεβιτς που έπιασε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει στον Ζέρμπεστ και να φτάνει στον Τσόσιτς αλλά ο Πεντς έβγαλε εντυπωσιακά το σουτ του Σέρβου. Στο 28’ η πίεση της ΑΕΚ ευδοκίμησε καθώς μετά από μια υπέροχη κάθετη πάσα του αρχηγού της στον Αραούχο, ο Αργεντινός σούταρε από ευνοϊκή θέση με τον γκολκίπερ της Αούστρια να διώχνει και την μπάλα να χτυπάει πάνω στον Λιβάγια και στη συνέχεια να μπαίνει στα δίχτυα για το 1-0. Στη συνέχεια οι Αυστριακοί βγήκαν μπροστά με την ΑΕΚ να τους δίνει χώρο και πολλά στημένα μέχρι το 43’ όπου ο Πίρες βγήκε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, έκανε το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Μόνσχαϊν με κοντρινή προβολή νίκησε τον Ανέστη για το 1-1. Η Αούστρια μάλιστα έχασε μία ακόμα ευκαιρία πριν από το τελευταίο σφύριγμα για την ανάπαυλα με τον Χόλτσχαουζερ να εκτελεί συρτά το κόρνερ, τον Τατζούρι να πιάνει το σουτ στην κίνηση, αλλά ο Ανέστης έδιωξε σε κόρνερ. Το δεύτερο ημίχρονο μπήκε με τους χειρότερους οιωνούς για την Ένωση καθώς στο 49’ ο Πιρές βρήκε τον Αμπντουλάι ο οποίος προσποιήθηκε, η μπάλα κατέληξε στον Τατζούρι κι αυτός με όμορφο πλασέ έκανε το 2-1. Από εκεί και έπειτα η ΑΕΚ βγήκε μπροστά και έχασε απανωτές κλασικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει την αναμέτρηση με τους Αυστριακούς να στέκονται και τυχεροί και τον τερματοφύλακα τους να κατεβάζει ρολά. Στο 51’ ο Μάνταλος βρήκε με το κεφάλι τον Αραούχο, η μπάλα κατέληξε στον Λιβάγια, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά ο Πεντς έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα και πάλι η ΑΕΚ με τον Μάνταλο να αποφεύγει τον Ζέρμπεστ να πιάνει το σουτ και τον Πεντς να διώχνει και πάλι σε κόρνερ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γκάλο σεντράρει με τον Βράνιες αυτή τη φορά να πιάνει την κεφαλιά η οποία περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι της Αούστρια. Η ασφυκτική πίεση της ΑΕΚ συνεχίστηκε δίχως ωστόσο να καταφέρνει να βρίσκει δίχτυα παρά τις πάρα πολλές κλασικές ευκαιρίες. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου στο 58’, έδιωξε σε κόρνερ ο Πεντς ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Λιβάγια βγαίνει στην αντεπίθεση πιάνει το συρτό σουτ αλλά η μπάλα περνάει άουτ. Η ατυχία συνεχίστηκε στο ΟΑΚΑ για την ΑΕΚ με τον Λιβάγια και πάλι στο 67’ να κερδίζει τις κόντρες, να μπαίνει στην περιοχή, να κάνει το πλασέ, αλλά ο Πεντς με νέα τρομερή επέμβαση αρνείται την παραβίαση της εστίας του! Το γκολ δεν ήρθε ούτε στο 73’ όταν ο Αραούχο βγήκε στην αντεπίθεση, ύστερα από κλέψιμο του Γιόχανσον, ζύγισε τη μπάλα, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Ζέρμπεστ και κατέληξε κόρνερ. Ακόμα μια χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ με το σκορ να γράφει μέχρι εκείνο το λεπτό 1-2 κατά της, κάτι που προφανώς δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού. Στο 90’ όμως η Ένωση με τεράστια ψυχικά αποθέματα βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Αραούχο να κάνει το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής και τον Λιβάγια προ κεντής εστίας να ισοφαρίζει σε 2-2 σε ένα παιχνίδι που οι Αυστριακοί πρέπει να ευχαριστήσουν την τύχη τους.