2017-12-14 23:06:50
Φωτογραφία για Κατέρρευσε στο τέλος
Παρά το γεγονός ότι είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός κατέρρευσε στο τέταρτο δεκάλεπτο (17-7 επιμέρους σκορ) και ηττήθηκε 65-67 από τη Μπάμπεργκ στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα των Πειραιωτών σε ισάριθμους αγώνες στην ομώνυμη πόλη και η πρώτη μετά από πέντε συνεχόμενες νίκες. Αντιθέτως, η Μπάμπεργκ πέτυχε την πρώτη της νίκη μετά από δύο σερί ήττες, ανεβαίνοντας στο 6-6. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον Σπανούλη και τον Μπόγρη στην αρχική 5άδα, αντί του τραυματία Μιλουτίνοφ, βλέποντας τη Μπάμπεργκ να προηγείται γρήγορα με 5-0 (8:15''), χάρη σε ισάριθμους πόντους του Ράιτ.

Οι "ερυθρόελυκοι" ήταν νευρικοί και αρκετά άστοχοι στην επίθεση, με μόνη... ακχτίδα φωτός τους Ρόμπερτς και Πρίντεζη, οι οποίοι σημείωσαν 12 από τους 14 πόντους των Πειραιωτών στο πρώτο δεκάλεπτο (15-14, 10'). Στη δεύτερη περίοδο, επιστρατεύτηκε ο Ουίλτζερ, ο οποίος με 5 προσωπικούς πόντους έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (15-19, 8:08''), με τη Μπάμπεργκ να απαντά άμεσα και να ισοφαρίζει σε 19-19 (7:07'')
. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, όμως, βρήκε ρυθμό από τα 6,75μ. και με τους Στρέλνιεκς, Μάντζαρη και Ουίλτζερ να ευστοχούν σε διαδοχικά τρίποντα στο +11 (21-32) στα μισά του δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν τρέχοντας 7-0 σερί με πρωταγωνιστές τους Χίκμαν και Ράιτ, όμως ο Σπανούλης πήρε...μπρος και με 6 προσωπικούς πόντους οδήγησε με ασφάλεια τον Ολυμπιακό στα αποδυτήρια (32-40, 20'). Με καλάθι του Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (34-44) στις αρχές της επανάληψης, διατηρώντας αυτό το προβάδισμα μέχρι και 2:16'' (44-55) πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Σ' εκείνο το σημείο, ανέλαβε δράση ο Χάκετ, ο οποίος με 6 προσωπικούς πόντους έδωσε σύνθημα αντεπίθεση για τη Μπάμπεργκ στην τέταρτη περίοδο (50-58, 30'). Πράγματι, στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους ακόμη περισσότερο, υποχρεώνοντας τον Ολυμπιακό σε 4 λάθη στο πρώτο μισό του δεκαλέπτου και με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισαν σε 62-62 (3:55'') με πρωταγωνιστή τον Χάκετ. Ο Ολυμπιακός ανανέωνε τις επιθέσεις, όμως δεν μπορούσε να βρει στόχο κι έτσι η Μπάμπεργκ με τρίποντο του Ράμπιτ, πέρασε μπροστά (65-62) 2:55'' πριν το φινάλε. Μάλιστα, η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι ξέφυγε με +5 (67-62) 49 δεύτερα πριν το τέλος, προτού ο Στρέλνιεκς με τρίποντο μειώσει σε απόσταση βολής για τον Ολυμπιακό (67-65). Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες έβγαλαν την άμυνα, όμως με 11'' να απομένουν δεν μπόρεσαν να εκδηλώσουν ουσιαστικά επίθεση κι έτσι υπέστησαν μια οδυνηρή ήττα.