2018-01-21 17:25:20
Φωτογραφία για Τρένο ο ΠΑΟΚ στη Τούμπα
Ο ΠΑΟΚ συνέχισε το σερί του στη Τούμπα, έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο, έχασε σωρεία ευκαιριών και τελικά κέρδισε με το… λιτό 3-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης στην Τούμπα, στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής της Super League Σουρωτή. Με φόρα και διάθεση ξεκίνησε το ματς ο ΠΑΟΚ, χάνοντα την πρώτη του ευκαιρία λίγα δευτερόλεπτα μετά το πρώτο σφύριγμα με κεφαλιά του Πρίγιοβιτς που έφυγε άουτ. Ο Δικέφαλος στο πρώτο 20λεπτο πίεσε ασφυκτικά τον αντίπαλό του δημιουργώντας 3-4 καλές φάσεις για γκολ, με κορυφαία αυτή του Πέλκα στο 5ο λεπτό, όταν ο Έλληνας μέσος δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα σχεδόν εξ επαφής με την εστία.

Ό,τι δεν κατάφεραν οι γηπεδούχοι στο 20λεπτο που φόρτσαραν, έγινε λίγο μετά, όταν ο ο ρυθμός έπεσε κάπως. Στο 27′, ο Πρίγιοβιτς βρήκε με κάθετη πάσα τον Μακ και ο Σλοβάκος με πλασέ έκανε το 1-0. Τα πράγματα έτσι έγιναν πιο απλά για τους παίκτες του Λουτσέσκου, ενώ διευκολύνθηκαν ακόμα περισσότερο στο 45′
. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, μετά από κόρνερ του Πέλκα, ο Κονέ έστειλε κατά λάθος την μπάλα στα δίχτυα του Απόλλωνα, διαμορφώνοντας έτσι το 2-0. Στο 46′, ο Πέλκας βρέθηκε τετ α τετ με τον Χουάντερσον αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Ο Απόλλων απείλησε για πρώτη φορά στο 56′, λόγω ενός λάθους του Βαρέλα, με σουτ του Ναδάλες που βρήκε την πάνω πλευρά του οριζόντιου δοκαριού και έφυγε άουτ. Στο 58′, ο ΠΑΟΚ έχασε νέα τεράστια και διπλή ευκαιρία με Πέλκα και Μακ να μην καταφέρνουν να σκοράρουν. Οι γηπεδούχοι δε σταματησαν παρά το 2-0 και παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο προσπάθησαν να πετύχουν κι άλλα γκολ, αλλά οι φάσεις που δημιουργούσαν δεν είχαν ευτυχή κατάληξη. Στο 68′ βέβαια, ο Μακ με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 84′ ο Ναδάλες αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 93′. Ο Μάτος βρήκε τον Πρίγιοβιτς και ο Σέρβος με σουτ έκανε το τελικό 3-0 για τον ΠΑΟΚ…