2018-02-09 19:01:15
Φωτογραφία για Ποιός θα γελάσει τελευταίος; Πρίγιοβιτς ή Ανσαριφάρντ;
Παίζουν σε ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό εδώ και ένα περίπου χρόνο. Πέρυσι τον χειμώνα ο Δικέφαλος του Βορρά επέλεξε τον Πρίγιοβιτς, ενώ ο Ολυμπιακός απέκτησε τον Ανσαριφάρντ από τον Πανιώνιο. Ο Πρίγιοβιτς κατάφερε να προσφέρει άμεσα στον ΠΑΟΚ. Ο Ανσαριφάρντ χρειάστηκε λίγο χρόνο. Φέτος είναι οι καλύτεροι επιθετικοί του πρωταθλήματος και οι πρώτοι σκόρερ. Ας δούμε και ας συγκρίνουμε τις επιδόσεις τους. Ο Πρίγιοβιτς έχει παίξει σε 18 ματς πρωταθλήματος και 1383 λεπτά συνολικά. Ο Ανσαριφάρντ έχει 16 συμμετοχές και 1160 λεπτά.

Ο άσος του ΠΑΟΚ έχει σκοράρει 12 φορές με δύο πέναλτι. Ο Ιρανός του Ολυμπιακού έχει 13 γκολ στο πρωτάθλημα με τρία πέναλτι. Ο Πρίγιοβιτς είναι πιο εύστοχος. Έχει 12 γκολ σε 34 προσπάθειες. Ο Ανσαριφάρντ 13 στα 39. Ο Ιρανός έχει 32 τελικές εντός περιοχής και ο Πρίγιοβιτς 23. Εννιά οι κεφαλιές του σκόρερ για τον ΠΑΟΚ, έξι για τον αντίπαλό του. Δύο οι τελικές εκτός περιοχής για τον Πρίγιοβιτς, μία για τον παίκτη του Ολυμπιακού
. (Και αυτά τα στοιχεία φανερώνουν τις ομοιότητες στο παιχνίδι και στα χαρακτηριστικά τους). Τρεις οι ασίστ του Ιρανού, δύο του Σέρβου. 1/3 γεμίσματα του Πρίγιοβιτς και 1/6 του Ανσαριφάνρντ. Ο Πρίγιοβιτς που είναι καλύτερος «πασέρ» από τον  Ιρανό. 44-42 οι σωστές-λανθασμένες πάσες του παίκτη του ΠΑΟΚ ενώ ο Ανσαριφάρντ έχει 34-44! Σε όλο το πρωτάθλημα ο Πρίγιοβιτς έχει τρία κλεψίματα, ενώ ο Ανσαριφάρντ εφτά. Ο Πρίγιοβιτς που βοηθάει πολύ στην άμυνα και σε στημένες φάσεις με 12 επεμβάσεις εντός περιοχής, ενώ ο Ιρανός μόλις τέσσερις. Παράξενη είναι η διαφορά στα φάουλ. Ο Πρίγιοβιτς έχει 27 κατά και μόλις εφτά υπέρ. Ο Ιρανός 11 υπέρ και 10 κατά. Οι δύο φορ έχουν από δύο δοκάρια, ενώ ο Πρίγιοβιτς έχει τέσσερις μεγάλες χαμένες ευκαιρίες και ο Ανσαριφάρντ εννιά! Δύο οι κίτρινες του Ιρανού, τέσσερις για τον φορ του ΠΑΟΚ. Αυτή είναι η προσωπική μάχη των δύο φορ και για να δούμε ποιος θα βγει πρώτος σκόρερ, αλλά κυρίως ποιος θα πανηγυρίσει το πρωτάθλημα Πηγή: paok24.com