2018-03-20 23:59:26
Φωτογραφία για Παραμένει σε τροχιά πλεονεκτήματος ο Παναθηναϊκός
Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση κι έχοντας τον έλεγχο καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο Παναθηναϊκός νίκησε κατά κράτος (91-71) τον Ερυθρό Αστέρα και ανέβηκε ξανά στην 4η θέση της βαθμολογίας (16-11 ρεκόρ μαζί με Ζαλγκίρις και Ρεάλ), εκμεταλλευόμενος την ήττα της Ρεάλ από τη Βαλένθια. Οι "πράσινοι" προηγήθηκαν με +21 (77-56) στο τέλος του γ' δεκαλέπτου, ωστόσο χαλάρωσαν υπερβολικά στη συνέχεια, επιτρέποντας στους "ερυθρόλευκους" να μειώσουν στους 12 (80-68) στο 35', ωστόσο αντέδρασαν άμεσα και δεν κινδύνεψαν περαιτέρω.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με... φόρα και με καλάθι του Σίνγκλετον προηγήθηκε 17-2 στο πρώτο πεντάλεπτο, με τον Ερυθρό Αστέρα να αντιδράει κάπως μαζεύοντας τη διαφορά στους εννιά (24-15, 10'), σ' ένα δεκάλεπτο στο οποίο οι "πράσινοι" είχαν 100% στα δίποντα (7/7)! Στη β' περίοδο, οι "πράσινοι" ξέφυγαν με 34-20 στο 14', όμως ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε εκ νέου μειώνοντας στους τέσσερις με 12-2 σερί (36-32, 16')
. Καλάθης-Τζέιμς επέστρεψαν άρον-άρον στο παρκέ και με 5-0 σερί, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε άμεσα με 41-32, διατηρώντας προβάδισμα ασφαλείας στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (47-38, 20'). Όπως στην έναρξη του αγώνα, έτσι και σ' αυτήν του β' ημιχρόνου, οι "πράσινοι" μπήκαν δυνατά και με 10-2 στα πρώτο τρίλεπτο, ανέβασαν τη διαφορά στο +17 (57-40, 23'), ενώ λίγο αργότερα προηγήθηκαν με +21 (68-47), όσοι και οι πόντοι του Σίνγκλετον (21π.), με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν (77-56, 30'). Η συνέχεια ήταν τυπική υπόθεση πλέον, με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να κατεβάζει ταχύτητα και τον Ερυθρό Αστέρα να μειώνει σε 80-67 στο 35'. Παρόλα αυτά, οι "πράσινοι" αντέδρασαν άμεσα και σφραγισαν τη νίκη με τελικό σκορ 91-71 , παραμένοντας σε τροχιά πλεονεκτήματος ενόψει των playoffs. O Κρις Σίνγκλετον ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού με 21 πόντους σε 26:43'' με 4/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 1/3 βολές. O Νικ Καλάθης με 17 πόντους (7/8 2π.) και 10 ασίστ σε 24:35'' προσέθεσε ακόμα μια εμφάνιση... MVP (34 ranking), ενώ ο Ρίβερς ακολούθησε με 11 πόντους, αλλά 1/7 τρίποντα.