2018-05-23 12:42:20
Φωτογραφία για Οι Χιούστον Ρόκετς έσπασαν την έδρα των Γκόλντεν Στέητ Γουόριορς και ισοφάρισαν την σειρά των παιχνιδιών για τον τελικό του Δυτικού πρωταθλητή στο NBA
Οι Ρόκετς πήραν το πλεονέκτημα έδρας από τους πρωταθλητές Ουόριορς πετυχαίνοντας ένα απίστευτο “break” χάρη στην άμυνα τους, στην τέταρτη  περίοδο επικρατώντας με 95-92 και ισοφαρίζοντας τη σειρά των τελικών σε 2-2.

Με αυτή τους τη νίκη η ομάδα των Τ.Χάρντεν και Κ.Πολ έσπασαν το αήττητο της έδρας των πρωταθλητών που κρατούσε 16 παιχνίδια στη σειρά στα πλέι οφ, νούμερο ρεκόρ στην ιστορία του ΝΒΑ αφού το κατέρριψαν και το πήραν από τους Μπουλς του 1990-91 στο προηγούμενο παιχνίδι.

Από τους νικητές ξεχώρισαν ο Τ.Χάρντεν με 30 π. και ο Κ.Πολ με 27 π., ενώ από τους ηττημένους μόνο ο Κ.Ντουράντ τράβηξε το κουπί της επίθεσης με 27 π. αλλά ξεφούσκωσε την τελευταία περίοδο. Tromaktiko