2018-05-29 14:30:20
Φωτογραφία για Νίκησαν οι Ούριορς τους Ρόκετς και θα αντιμετωπίσουν στον τελικό του ΝΒΑ τους Καβαλίερς του Λεμπρόν Τζέημς [video]
Οι Γκόντεν Στέητ Ουόριορς δεν μπορούσαν να να απουσιάζουν από τον τελικό του NBA για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά. Οι πρωταθλητές πέρασαν με 101-92 από το Χιούστον στο έβδομο παιχνίδι-τελικό της Δύσης και προκρίθηκαν με 4-3, όπου θα αντιμετωπίσουν ξανά τον Λεμπρόν Τζέιμς και τους Καβαλίερς.

Ο Στεφ Κάρι πλησίασε να κάνει τριπλ νταμπλ πετυχαίνοντας 27 πόντους, εννιά ριμπάουντ και 10 ασίστ ενώ πρόσθεσε και τέσσερα κλεψίματα σε 44 λεπτά. Άλλο τόσο έπαιξε και ο εξαιρετικός Κέβιν Ντουράντ που σημείωσε 34 πόντους με 5/11 τρίποντα (πέντε ριμπάουντ, πέντε ασίστ, τρεις τάπες), ενώ ο Κλέι Τόμπσον ανέβηκε πολύ στο δεύτερο ημίχρονο τελειώνοντας το ματς με 19 πόντους (7/13 σουτ).

Από τους ηττημένους διασώθηκαν, ο Τζέιμς Χάρντεν με 32 πόντους αλλά 2/13 τρίποντα, ο Έρικ Γκόρντον μέτρησε 23 με 2/12 και ο Κλιντ Καπέλα με 20 πόντους.