2018-06-10 21:28:12
Φωτογραφία για Ο Παναθηναϊκος έπαιξε για τον Παύλο και άγγιξε τον τίτλο
Ο Παναθηναϊκός σε ένα κλίμα με έντονη φόρτιση από την απώλεια του Παύλου Γιαννακόπουλου, έφτασε εύκολα στην επικράτηση επί του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ και είναι ένα βήμα πριν τον τίτλο. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 73-58 απέναντι στον Ολυμπιακό, έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών της Stoiximan.gr Basket League και πλέον απέχει μια νίκη από τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδος.

Ο Παναθηναϊκός από το 5ο λεπτό και μετά δεν βρέθηκε ποτέ ξανά πίσω στο σκορ, φτάνοντας ακόμα και στο +19 στο τέταρτο δεκάλεπτο. Από την άλλη ο Ολυμπιακός υπέπεσε σε πολλά λάθη (12), ενώ «πλήρωσε» την αστοχία του εντός πεδιάς (35%). Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Νικ Καλάθης, Μάικ Τζέιμς και Κέι Σι Ρίβερς, ενώ από την άλλη, Σπανούλης και Πρίντεζης ήταν οι μόνοι διψήφιοι. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν εξαιρετικά εύστοχες στην αναμέτρηση, με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια (11-9 5’). Ο Παναθηναικός έβγαλε την άμυνα και με τον Σίνγκλετον να σκοράρει 5 σερί πόντους, το σκορ έγινε 16-9 (6’), ενώ οι «πράσινοι» έφτασαν και στο +9 μετά από λέι απ του Καλάθη (18-9 8’)
. Ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς σκορ για περίπου 5 λεπτά, με τον Ουίλτζερ να μειώνει με τρίποντο (18-12 9’). Ο Σπανούλης με τρίποντο μείωσε στους 3, όμως ο Καλάθης με 1 βολή ανέβασε το προβάδισμα του Παναθηναικό στο 19-15, με το οποίο έκλεισε η περίοδος. Ο ΜακΛίν στην πρώτη επίθεση του δευτέρου δεκαλέπτου έκανε το 19-18 (11’), ενώ στη συνέχεια και πάλι ο Αμερικανός έφερε το παιχνίδι στο «Χ» (20-20 12’). Ο Παναθηναϊκός αφυπνίστηκε και με ένα επιμέρους 7-2 έκανε το 27-22 (5’), ενώ με τρίποντο του Ρίβερς το σκορ έγινε 32-24 (16’). Ο Πρίντεζης μείωσε, όμως ο Λεκαβιτσιους απάντησε άμεσα (34-26 8’). Ο Ρόμπερτς έκανε το 34-28 με 2 βολές, αλλά ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις και με τρίποντο του Καλάθη στην εκπνοή, έκανε το 38-28 με το οποίος ολοκληρώθηκε το ημίχρονο. Με τον Ρίβερς να σκοράρει το σκορ πήγε στο 40-28, όμως ο Σπανούλης δήλωσε παρών και έκανε το 40-31 (22’). Η διαφορά για περίπου 3 λεπτά κυμαινόταν μεταξύ 9 και 11 πόντων, με τον Ολυμπιακό να μειώνει στους 7 μετά από φόλοου του Μιλουτίνοφ (44-37 25’). Οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλη βάση στην αμυντική τους λειτουργία, με το σκορ στο 33’ να είναι 48-41. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε και πάλι την διαφορά στους 9 (50-41 29’) και στη συνέχεια στους 10 με όπλο τις βολές. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ δεν έμειναν εκεί και με τον Αντετοκούνμπο να σκοράρει με τη λήξη της περιόδου, το σκορ έγινε 54-42. Ο Παναθηναϊκός κρατούσε την διαφορά πάνω από τους 10 και με τον Τζέιμς να σκοράρει για 3, το σκορ έγινε 59-44 (32’). Ο Αντετοκούνμπο με μια βολή έστειλε τη διαφορά στους 16 (60-44) και ο Καλάθης με τρίποντο έκανε το 63-44, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο +19 (33’). Πρίντεζης και Σπανούλης «έτρεξαν» ένα μικρό 5-0 (63-49 34’), ενώ ο Μιλουτίνοφ μείωσε ακόμα περισσότερο, κάνοντας το 63-51 (35’). Ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε εκεί, κάνοντας το 64-55 μετά από τρίποντο του Παπανικολάου, όμως ο Τζέιμς ήταν εκεί και με τρίποντο έκανε το 67-55 (37’). Ο Ολυμπιακός μείωσε ξανά στους 9 (67-58 38’) όμως ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει το προβάδισμα, κάνοντας το 69-58. Ο Ρίβερς έκανε το 71-58 και έβαλε… ταφόπλακα στα όνειρα του Ολυμπιακού, «κλειδώνοντας» τη νίκη για την ομάδα του.