2018-11-25 20:00:10
Φωτογραφία για Έκαναν ό,τι ζήτησε ο Δώνης
Με πολύ ωραίο ποδόσφαιρο κατά διαστήματα, κατοχή της μπάλας, καλή κυκλοφορία και συνεχής δημιουργία φάσεων, το «τριφύλλι» έκανε ακριβώς ότι του ζήτησε ο προπονητής του, κατά τη διάρκεια της περασμένης εβδομάδας. Ο Γιώργος Δώνης ήξερε πολύ καλά πως θα παραταχθεί η «Ελαφρά Ταξιαρχία» στο ΟΑΚΑ και είχε κάνει.. μααθήματα στους παίκτες του, οι οποίοι πήραν άριστα.

Το μεγάλο ζητούμενο ήταν το γρήγορο γκολ, το οποίο ουσιαστικά θα «ξεκλείδωνε» την άμυνα των φιλοξενούμενων και θα τους έβγαζε από την περιοχή τους. Αυτό έγινε με τον Φεντερίκο Μακέντα στο 16ο λεπτό, όταν ο Ιταλός από το ύψος της μικρής περιοχής εκμεταλλεύτηκε την άψογη σέντρα του Χατζηγιοβάνη και άνοιξε ανενόχλητος το σκορ. Η συνέχεια είναι γνωστή, με τον Παναθηναϊκό να βγάζει ενέργεια στον αγωνιστικο χώρο και να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Κάπου εκεί οι «πράσινοι» χαλάρωσαν και ήρθε το τέρμα του Σικαμπάλα, ωστόσο οι φωνές του Δώνη εισακούστηκαν και στις καθυστερήσει ο Ματίας Γιόχανσον έβαλε το... κερασάκι στην «τούρτα» με το τέταρτο προωπικό του γκολ στη Super League.

Πηγή: leoforos.gr