2018-12-06 22:14:34
Φωτογραφία για Στο δεύτερο ημίχρονο...ξέχασε να κατέβει ο Ολυμπιακός
Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε με δύο πρόσωπα στο Κάουνας, καθώς ήταν απίθανος στο πρώτο ημίχρονο και προβληματικός στο δεύτερο, με την Ζαλγκίρις να παίρνει τη νίκη απέναντι στους Πειραιώτες με 83-75. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν μαγικό πρώτο δεκάλεπτο, προηγήθηκαν με 19-29 και έκλεισαν το ημίχρονο με 40-48, έχοντας τρομερά ποσοστά ευστοχίας από τα 6.75μ. και σε μεγάλη μέρα τον Γιώργο Πρίντεζη.

Μέχρι εκεί όμως γιατί στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατέβηκαν οι Πειραιώτες στο παρκέ. Ένα "έργο" που το έχουμε ξαναδεί τη φετινή σεζόν και τον Ολυμπιακό των 29 πόντων στην 1η και των 19 στη δεύτερη περίοδο, να σημειώνει στο τρίτο δεκάλεπτο μόλις 11 και στο 4ο να βάζει 16 με τους μισούς και βάλε στο τελευταίο τρίλεπτο που οι Πειραιώτες είχαν βρεθεί πίσω με 8-10 πόντους. Καθαρή αυτοκτονία του Ολυμπιακού που πρέπει να μάθει να παίζει για 40' λεπτά και όχι τα μισά ή λιγότερα. Δεν γίνεται να βάζεις 29 πόντους στην πρώτη περίοδο και σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο 27.