2019-02-17 22:04:27
Φωτογραφία για Ξύπνησε στο δεύτερο ημίχρονο και κατάπιε την ΑΕΚ
Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο και συνέτριψε την ΑΕΚ με 4-1. Η Ενωση εκμεταλλεύτηκε τα πολλά αβίαστα λάθη των ερυθρόλευκων στο πρώτο 45λεπτο και προηγήθηκε με τον Πόνσε στο 3', ωστόσο στο δεύτερο μέρος όλα άλλαξαν με τους γηπεδούχους να γυρίζουν το ματς και να φτάνουν σε μία επιβλητική νίκη,

με την οποία αγκαλιάζουν τη δεύτερη θέση και τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Η ΑΕΚ έδειχνε να έχει τον πρώτο λόγο στο πρώτο μισό του αγώνα, με ένα γκολ και δύο καλές ευκαιρίες, ενώ σε αυτό το διάστημα το σύνολο του Μαρτίνς είχε μόλις δύο τελικές. Σε αυτό το διάστημα η Ενωση είχε κάνει το παιχνίδι της, αφήνοντας την μπάλα στον αντίπαλο τους, γεμίζοντας παράλληλα τον άξονα της. Η κεφαλιά του Ντίας στο 17', μετά από έξοχη σέντρα του Φορτούνη, δεν βρήκε στόχο και έτσι πέρασε ο πρώτος κίνδυνος για τους φιλοξενούμενους. Η δεύτερη μεγάλη ευκαιρία του Ολυμπιακού ήρθε στο 22' με τον Τσόσιτς να κάνει λάθος, ο Χασάν γύρισε από τα δεξιά, όμως, ο Φορτούνης αστόχησε στο πλασέ που επιχείρησε
. Το παιχνίδι είχε βρει ρυθμό και μέσα σε δύο λεπτά η ΑΕΚ έφτασε κοντά 0-2 δύο φορές. Αρχικά στο 24' ο Σα βγήκε νικητής στο τετ α τετ με τον Μάνταλο, ενώ στην επόμενη φάση και πάλι ο αρχηγός των φιλοξενούμενων είδε τον Πορτογάλο γκολκίπερ να αντιδρά σωστά στο σουτ που επιχείρησε. Τα λεπτά περνούσαν με τον κόσμο να δυσανασχετεί σε κάθε λάθος των αμυντικών του Μαρτίνς και τον Χιμένεθ να ζητάει από τους παίκτες του να συνεχίσουν την πίεση στα δύο στόπερ.Οι αλλαγές του Πορτογάλου τεχνικού αμέσως μετά την ανάπαυλα γύρισαν την πλάστιγγα υπέρ της ομάδος του. Οι γηπεδούχοι ήταν...μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο και μετέτρεψαν γρήγορα την υπεροχή τους σε γκολ με τον βολέ του Καμαρά στο 50'. Οι παίκτες του Μαρτίνς πήγαιναν πρώτοι στην μπάλα και με αυτό τον τρόπο έφτασαν στην ολική ανατροπή. Ο Φορτούνης δεν έπεφτε όσο και αν τον τράβαγε ο Σιμόες και με έξοχο αριστερό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μπάρκα γράφοντας το 2-1 στο 72'. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν ό,τι ήθελαν και στο τελευταίο δεκάλεπτο έφτασαν στην επίτευξη άλλων δύο τερμάτων. Στο 82' ο Ποντένσε με εκπληκτικό κατέβασμα άδειασε δύο αντιπάλους του και έδωσε την ασίστ για το γκολ του Χασάν. Το πόδι έμεινε πατημένο στο γκάζι και στο 88' ο Φορτούνης έφυγε στο ανοικτό γήπεδο, πέρασε τον Μπάρκα και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Ολυμπιακού. Το πάθος και η σιγουριά... περίσσευε στους ερυθρόλευκους και κάπως έτσι έφτασαν σε μία επιβλητική νίκη, την πρώτη τους φέτος σε ντέρμπι. Το μόνο άσχημο στη βραδιά για τον Ολυμπιακό ο τραυματισμός του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου. Ο Ελληνας άσος μπήκε ως αλλαγή και αποχώρησε με πρόβλημα στο γόνατο.