2019-02-26 17:45:38
Φωτογραφία για To ΓΕΕΘΑ-Γραμματεία ΑΣΑΕΔ τίμησε τους αστυνομικούς αθλητές και το Αρχηγείο της ΕΛ.ΑΣ.
Την Δευτέρα 25 Φεβρουαρίου στο Πολεμικό Μουσείο έγινε η τελετή βράβευσης των αθλητών που υπηρετούν στις Ένοπλες Δυνάμεις και τα Σώματα Ασφαλείας και πέτυχαν μέσα στο 2018

εξαιρετικές αγωνιστικές επιτυχίες.

Το παρών στην εκδήλωση έδωσε ο Υπουργός Εθνικής Άμυνας κ. Ευάγγελος Αποστολάκης, ο αναπληρωτής υπουργός Εθνικής Άμυνας κ. Παναγιώτης Ρήγας, ο βουλευτής και Ολυμπιονίκης της υδατοσφαίρισης κ. Γεώργιος Μαυρωτάς, οι Αρχηγοί των κλάδων των Ενόπλων Δυνάμεων, ενώ εκπρόσωπος του Αρχηγού της ΕΛ.ΑΣ. ήταν ο Υποστράτηγος και Προϊστάμενος του Κλάδου Τάξης κ. Αθανασόπουλος Δημήτρης.

Παρόντες ήταν επίσης ο Προϊστάμενος της Αστυνομικής Ακαδημίας Υποστράτηγος κ. Ντζιμάνης Φώτης, ο Διοικητής της Σχολής Αξιωματικών, Αστυνομικός Διευθυντής κ. Ρόκκος Βασίλης και ο Διοικητής του Αστυνομικού Τμήματος Ολυμπιακού Χωριού Αστυνομικός Υποδιευθυντής κ. Γεωργακόπουλος Διονύσης, ο παγκόσμιος πρωταθλητής κωπηλασίας Αστυνόμος Β΄ Παππάς Ηλίας.

Τιμήθηκαν οι Αρχ/κας Μάϊνου Φιλοθέη, η Αστ/κας Πελετίδου Ελένη και η Αστ/κας Κούγια Δήμητρα σαν μέλη της ομάδας που κατέκτησε την 3η θέση στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ποδοσφαίρου Γυναικών του CISM,

Ο Ταξ/χος ε.α. Κουτσούκης Δημήτρης τιμήθηκε με το Έπαθλο Αθλητικής Προσφοράς και Ήθους για τις διακρίσεις που είχε σαν αθλητής και σαν προπονητής της εθνικής ομάδας Ενόπλων Δυνάμεων,

Ο Υπαρχ/κας Καργιωτάκης Ιωάννης για την 3η θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Ενόπλων Δυνάμεων (CISM) στα 130 κιλά της Ελληνορωμαϊκής,

Ο Δοκ. Υπαστυνόμος Παυλίδης Αναστάσιος για την κατάκτηση της 1ης θέσης στην ατομική κατάταξη στο 29ο πρωτάθλημα σκάκι του ΝΑΤΟ,

Η Αστ/κας Παυλίδου Αικατερίνη για την κατάκτηση της 3ης θέσης στην ατομική κατάταξη στο 29ο πρωτάθλημα σκάκι του ΝΑΤΟ,

Ο Αρχ/κας Κορδάτος Γεράσιμος τιμήθηκε με το έπαθλο «Ευ Αγωνίζεσθαι» για τη συμμετοχή του σε αγώνες δρόμου με προσθετικό μέλος,

Ο Αρχ/κας Μερούσης Χριστόφορος για την 1η θέση στον 5ο Στρατιωτικό Μαραθώνιο,

Ο Αστυνόμος Α΄ Δεσκουλίδης Ηρακλής σαν διοικητής της Υ.Φ.Α.Α. παρέλαβε το βραβείο της Πολυνίκη ομάδας των πρωταθλημάτων των Ενόπλων Δυνάμεων και Σωμάτων Ασφαλείας 2018, αφού η ΕΛ.ΑΣ. επί συνόλου 20 πρωταθλημάτων, αναδείχθηκε πρωταθλήτρια στα επτά.

Τιμήθηκαν επίσης ο Υπ/χος Βολικάκης Χρήστος, 1η θέση στην παγκόσμια κατάταξη

η Σμ/γος Ευαγγελία Ψάρρα 1η θέση στους Ευρωπαϊκούς αγώνες,

ο Συν/χης Σκριβάνος Γεώργιος με το έπαθλο Αθλητικής προσφοράς και ήθους,

ο Υπ/χος Γιαννιώτης Σπύρος με το έπαθλο Αθλητικής προσφοράς και ήθους,

ο Αντ/χος Τριγκώνης Κων/νος 1η θέση στο παγκόσμιο και Ευρωπαϊκό ιστιοπλοϊας

ο Στρ/της Στεργιάκας Χρήστος 1η θέση Παγκόσμιο και Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων κωπηλασίας,

ο Πυρ/στης Μανουηλίδης Πέτρος 3η θέση Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ενόπλων Δυνάμεων,

η Πυρ/στης Ντενίζ Δημάκη για την 1η θέση στον 5ο Στρατιωτικό Μαραθώνιο,

ο Αρχ/στής Θεοδωρακάκος Δημήτριος για την 2η θέση στον 5ο Στρατιωτικό Μαραθώνιο.

Παρόντες ήταν επίσης πολλοί Ένστολοι Ολυμπιονίκες όπως ο Νίκος Κακλαμανάκης, η Πηγή Δεβετζή, ο Δημοσθένης Ταμπάκος, ο Γιώργος Τζελίλης, ο Χρήστος Σπύρου κ. πολλοί άλλοι.