2019-03-17 12:01:43
Φωτογραφία για Ο ΠΑΟΚ παίρνει το πρωτάθλημα γιατί έχει...άντερα
Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο Αγρίνιο με την πλάτη στον τοίχο, κι όμως δεν πανικοβλήθηκε. Αντιθέτως, θύμωσε, πίεσε ακόμα περισσότερο, λύσσαξε για την ανατροπή και στο τέλος έφυγε νικητής από το γήπεδο. Ο Δικέφαλος δεν είναι απλά αήττητος φέτος μετά από 25 αγωνιστικές. Έχει βρεθεί πίσω στο σκορ μόλις σε 68 αγωνιστικά λεπτά σε όλο το πρωτάθλημα! Θέλετε και κάτι περισσότερο;

Και τις τέσσερις φορές που ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ, έφυγε στο τέλος νικητής από το γήπεδο! Στην τρίτη αγωνιστική, ο ΟΦΗ έκανε από νωρίς το 1-0, αλλά βρέθηκε να προηγείται μόλις για 15 λεπτά, με τον ΠΑΟΚ να κερδίζει τελικά με 1-3. Στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ο Άρης έκανε στην πρώτη φάση του ματς το 1-0, όμως το προβάδισμα του άντεξε για 34 λεπτά, με τον Δικέφαλο να επιβάλλει την ανωτερότητα του και να παίρνει το ντέρμπι με 1-2. Η Λάρισα ήταν η μοναδική ομάδα στην Τούμπα που έκανε το 0-1, όμως κι αυτή άντεξε μόλις για 10 λεπτά, με τους ασπρόμαυρους να γυρίζουν το ματς σε 2-1
. Ο Παναιτωλικός έγινε η τέταρτη ομάδα φέτος που βάζει τόσο δύσκολα στον ΠΑΟΚ, ήταν η ομάδα που προηγήθηκε στο σκορ πιο αργά από κάθε άλλη (55’) με το εύστοχο πέναλτι του Μπάιροβιτς, όμως η χαρά του κράτησε μόλις για 9 λεπτά. Ο Βιεϊρίνια τρέλανε την μπάλα με τα φάλτσα του, με το απίθανο γκολ του έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης και η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου επέβαλλε και πάλι τον νόμο της. Δεν είναι τύχη. Θέλει άντερα. Ικανότητα. Ψυχραιμία. Ψυχή. Ποιότητα. Στοιχεία που διαθέτει ο ΠΑΟΚ φέτος σε περίσσια και τον κάνουν το απόλυτο φαβορί πια για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος.

Πηγή: sdna.gr