2019-04-07 18:12:49
Φωτογραφία για Περίπατο στη Ξάνθη έκανε η ΑΕΚ
Βγάζοντας όλο και περισσότερο χαρακτήρα ως ομάδα, η ΑΕΚ κατάφερε να πετύχει την πρώτη της ανατροπή στην εφετινή Super League, φεύγοντας νικήτρια από τα Πηγάδια. Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ, ήταν κυρίαρχη (κυρίως στην επανάληψη) και ανέτρεψε το εις βάρος της 1-0 του πρώτου ημιχρόνου που την αδικούσε φτάνοντας σε μια άνετη και δίκαιη επικράτηση με 1-3 επί της Ξάνθης.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 33΄ όταν ο Κασάδο σέντραρε από τα αριστερά, ο Κάστρο έπιασε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ. Στην επανάληψη, η ΑΕΚ ήταν φανερά αναβαθμισμένη σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο και με τις αλλαγές του Χιμένεθ να δίνουν πνοή, πίεσε ασφυκτικά την Ξάνθη. Το 1-1 έγινε με κοντινή προβολή του προωθημένου Οικονόμου στο 68' ενώ δυο λεπτά αργότερα, ο Πόνσε με ένα γκολ-σήμα κατατεθέν της εκτελεστικής του δεινότητας έκανε το 1-2. Στις καθυστερήσεις και ενώ η Ξάνθη είχε αφήσει χώρους προσπαθώντας να ισοφαρίσει, ο Μπογέ έφυγε στην αντεπίθεση και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-3.