2019-04-07 22:00:29
Φωτογραφία για Πάρτι τίτλου στη Τούμπα
Μια νίκη μακριά από τον τίτλο βρίσκεται πλέον ο ΠΑΟΚ που επιβλήθηκε με 3-0 της Λαμίας στην Τούμπα, στα πλαίσια της 27ης αγωνιστικής της Super League. Κάπως νευρικό ήταν το ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε μεν την κατοχή της μπάλας αλλά προσπαθούσε ανορθόδοξα και άτσαλα να βρει διαδρόμους για να φτάσει στην περιοχή της Λαμίας.

Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα έφτασαν στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 3′, όταν κεφαλιά του Μπαράλες εξουδετέρωσε εντυπωσιακά ο Πασχαλάκης. Μετά το 15′, ο Δικέφαλος άρχισε να ανεβάζει στροφές και στο 18′ θα μπορούσε να προηγηθεί, αλλά η κεφαλιά του ανενόχλητου Βαρέλα έφυγε άουτ. Ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Κρέσπο στο 22′, την ώρα που η Λαμία αμυνόταν μεν στο μισό γήπεδο, αλλά ανέβαζε παίκτες στις δικές της επιθέσεις κάνοντας αμφίρροπο το παιχνίδι. Το γκολ ήρθε τελικά στο 34′. Ο Μάτος έκανε επέλεση απο τα δεξιά, βρήκε την Ενρίκε και αυτός με δυνατό σουτ έκανε το 1-0, την ώρα που οι παίκτες της Λαμίας διαμαρτύρονταν κακώς για μη τήρηση του fair play, καθώς ο πεσμένος στο κέντρο Μπαράλες σηκώθηκαν σχεδόν αμέσως
. Μετά από μερικά λεπτά νεύρων εκατέρωθεν, ο Ενρίκε έφτασε ξανά κοντά στο γκολ στο 41′, αλλά το σουτ του απέκρουσε ο Σαράνοφ, ο οποίος μπλόκαρε και το πλασέ του Άκπομ δυο λεπτά αργότερα. Έτσι, το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Χωρίς αλλαγές για τις δυο ομάδες ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει να έχει τον έλεγχο αλλά όχι και ρυθμό στο παιχνίδι του. Παρόλα αυτά, στο 55′ έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία, όταν μέσα στην περιοχή, το σουτ του Σάκχοφ απέκρουσε ο Σαράνοφ και ο Άκπομ μόνος του σε κενή εστία έστειλε την μπάλα άουτ. Η Λάμια απάντησε με δική της μεγάλη ευκαιρία στο 58′. Ο Ασούμπρε πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, αλλά πάνω στη γραμμή έδιωξε σωτήρια ο Βιεϊρίνια. Στο 59′ ήρθαν νέα σουτ από Μπίσεσβαρ και Σάκχοφ που δε βρήκαν στόχο. Στο τελευταίο κομμάτι του ματς, ο ΠΑΟΚ έδωσε διαστάσεις στη νίκη του. Στο 78′ βρήκε το γκολ που τον ηρέμησε τελείως. Ο Μπίσεσβαρ έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Σάκχοφ με κεφαλιά έγραψε το 2-0. Ο Ολλανδός πήρε πάνω του το 3-0 στο 83′, καθώς με προσωπική ενέργεια και υπέροχο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα…