2019-12-28 18:55:27
Φωτογραφία για «Εκτέλεσε» τον Κολοσσό το Ρέθυμνο!
Τα μεγάλα σουτ των Κάρτερ και Λι στο τελευταίο τρίλεπτο του ματς, έσπρωξαν το Ρέθυμνο στη νίκη (72-61) επί του Κολοσσού Ρόδου στο νησιωτικό ντέρμπι!

Αν και έμεινε χωρίς πόντο για πάνω από έξι λεπτά στην τέταρτη περίοδο, το Ρέθυμνο βρήκε τα μεγάλα σουτ με τους Κάρτερ και Λι στο τέλος και έτσι κατάφερε να πάρει τη νίκη (72-61) κόντρα στον Κολοσσό, με τις δύο ομάδες να συγκατοικούν πλέον στο 5-8!

Κορυφαίος των Κρητικών ήταν ο Φράνκαμπ με 23 πόντους, με τον Γκόρντον να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 13π. και 10 ριμπ., τον Λι να είχε επίσης 13π. και τον Κάρτερ 12π.

Από τους Ροδίτες, ξεχώρισε ο Κρόμα με 20 πόντους, αλλά και ήταν και μοιραίος με απανωτά λάθη στα τελευταία λεπτά.

Περισσότερη ενέργεια από το Ρέθυμνο στην αρχή του ματς, όπου προηγήθηκε με νταμπλ-σκορ (10-5) στα πρώτα πέντε λεπτά. Η αντίδραση του Κολοσσού ήρθε με καλές άμυνες, αλλά και τον Κρόμα να είχε πάρει… φωτιά επιθετικά, με αποτέλεσμα να τον σπρώξει σε ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 1-12, για το +6 (11-17), στο 7’. Ωστόσο, στο τελευταίο τρίλεπτο, οι Κρητικοί έκαναν «θραύση» στα επιθετικά ριμπάουντ και έτσι κατάφεραν να πλησιάσουν στο καλάθι (17-19), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Κρόμα συνέχισε το ίδιο «καυτός» και στο δεύτερο δεκάλεπτο, στέλνοντας στο +8 (17-25) τον Κολοσσό, ο οποίος διατηρούσε μία απόσταση ασφαλείας (20-27), μέχρι το 12’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς έπεσε, αλλά οι Φράνκαμπ και Χριστοδούλου «ζεστάθηκαν» επιθετικά, ισοφαρίζοντας (27-27), στο 16’. Στα τελευταία λεπτά, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 36-36.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με δυσκολία στα πρώτα πέντε λεπτά (38-41). Εκεί, το παιχνίδι «ζεστάθηκε» χάρη στον Φράνκαμπ, ο οποίος ανέβασε στροφές, με αποτέλεσμα το Ρέθυμνο να κάνει ένα 12-1 για το +8 (50-42), στο 27’. Η αντίδραση των Ροδιτών ήρθε με τον Κρόμα, με τη διαφορά να πέφτει στο τρίποντο (50-47), ωστόσο ο Φράνκαμπ δήλωσε ξανά «παρών» και έτσι οι Κρητικοί έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +6 (57-51).

Πολύ καλές άμυνες από τον Κολοσσό στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, όπου κρατώντας για πάνω από έξι λεπτά το Ρέθυμνο χωρίς καλάθι, κατάφερε να περάσει εκ νέου μπροστά (57-58). Ωστόσο, οι Κάρτερ και Λι ήταν εκείνοι που έδωσαν λύσεις στους Κρητικούς, καθώς με δικά τους μεγάλα σουτ έκαναν ένα 11-0 και έτσι οι γηπεδούχοι πήγαν στο +10 (68-58), στο 39’. Εκεί, ουσιαστικά κρίθηκε το ματς και η νίκη πήγε στο Ρέθυμνο με το τελικό 72-61.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 36-36, 57-51, 72-61

Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Λι 13 (3), Χάρις, Κάρτερ 12 (4), Γκόρντον 13 (10ριμπ.), Φράνκαμπ 23 (4), Χριστοδούλου 8 (1), Χότον, Μαραγκάκης, Σπυριδονίδης, Καμπερίδης, Γαρέζος, Ραζής 3 (1).

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 10, Μπρέιζελτον 11 (3), Τζάκσον 5 (1), Τσαλμπούρης 8 (2), Κρόμα 20 (1), Γκρίφιν 1, Μωραΐτης 2, Ντάνιελς 4, Τουτζιαράκης, Παύλος.