2020-02-02 19:23:03
Φωτογραφία για Φιλί ζωής για τον Κολοσσό, στην… εντατική ο ΠΑΟΚ!
Με τον Κρόμα σε μεγάλη ημέρα, ο Κολοσσός Ρόδου πέρασε με το εμφατικό 88-77 από την Πυλαία, για τη δεύτερη φετινή του νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ, ο οποίος παρέμεινε στον πάτο της βαθμολογίας!

Ο Κολοσσός στον… παράδεισο και ο ΠΑΟΚ στην… κόλαση!

Οι Ροδίτες επικράτησαν 88-77 μέσα στην Πυλαία και πήραν τη δεύτερη φετινή τους νίκη απέναντι στον «Δικέφαλο του Βορρά», ο οποίος παρέμεινε στον πάτο της βαθμολογίας με ρεκόρ 5-13. Από την άλλη, η ομάδα του Λυκογιάννη ανέβηκε στο 7-11 και βλέπει το μέλλον με περισσότερη αισιοδοξία.

Κορυφαίος του Κολοσσού ήταν ο Κρόμα, ο οποίος τελείωσε το ματς με 31 πόντους, με τον Λοβ να είχε 20π. και τους Γκρίφιν και Ντάνιελς να προσθέτουν από 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Από τους Θεσσαλονικείς, έκανε ό,τι μπορούσε ο Μπόμπι Μπράουν με 19 πόντους.

Σφιχτό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τον Κολοσσό να είχε ένα μικρό προβάδισμα χάρη στον Κρόμα (5-10), ο οποίος τον διατηρούσε στο +5 (11-16), μέχρι το 7’. Εκεί, ο Ρετ με τον Μπράουν έφεραν τον ΠΑΟΚ σε απόσταση… βολής (15-16), αλλά οι Ροδίτες δεν έχασαν το προβάδισμά τους και με τον Λοβ πήγαν ξανά στο +5 (17-22), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το ίδιο δυνατά μπήκαν οι φιλοξενούμενοι και στη δεύτερη περίοδο και με ένα σερί 8-0 έστειλαν τη διαφορά στο +13 (17-30), στα πρώτα τρία λεπτά. Ο ΠΑΟΚ δυσκολευόταν να βρει επιθετικό ρυθμό και κρατούνταν στο σκορ κυρίως με βολές, με τον Λοβ να είχε «ζεσταθεί» για τα καλά και να στέλνει τον Κολοσσό στο +17 (25-42), στο 16’. Στη συνέχεια, ο Τουτζιαράκης έκανε… θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ, με την ομάδα του Λυκογιάννη να πηγαίνει με τα τρίποντα του Κρόμα στο +18 (30-48) και τον Σόρτερ να διαμορφώνει το 33-48 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην πρώτη επίθεση του δεύτερου μέρους, οι Λοβ και Γκρίφιν έστειλαν ξανά τον Κολοσσό στο +18 (37-55), στο 23’. Ωστόσο, εκεί ήταν η σειρά των Μαργαρίτη και Μπράουν να… κουβαλήσουν τον ΠΑΟΚ και με απανωτά τρίποντα να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (48-57), στο 26’. Η αντίδραση των Ροδιτών ήρθε με τον Κρόμα για το +13 (48-61), αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν νέα αντεπίθεση, καθώς μέσα από την άμυνά τους και με μπροστάρη τον Μπράουν, μείωσαν στο -6 (58-64), στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Με ανεβασμένη ψυχολογία και τους Γουίλιαμς και Ρετ να κάνουν… θραύση στη ρακέτα, ο ΠΑΟΚ πλησίασε στο -3 (63-66), στο 32’. Η απάντηση του Κολοσσού ήρθε για άλλη μία φορά από τον Κρόμα, ο οποίος τον έστειλε στο +8 (63-71), με τους Μπράουν και Σμιθ να φέρνουν το ματς στο καλάθι (71-73), στο 36’. Ωστόσο, εκεί ήρθαν μεγάλα σουτ από τους Ροδίτες για το +7 (71-78), με αποτέλεσμα να κοπούν τα… πόδια των γηπεδούχων. Στη συνέχεια, ο Λοβ εκτόξευσε τη διαφορά στο +10 (72-82) για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πήραν τη νίκη με το τελικό 77-88.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 33-48, 58-64, 77-88

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Τσόχλας, Μαργαρίτης 6 (1), Μπεστ 7 (1), Σόρτερ 8 (1), Σαρικόπουλος 4, Ρετ 12, Σμιθ 9 (3), Μπράουν 19 (2), Χατζηνικόλας, Γουίλιαμς 12.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε, Γκρίφιν 16, Λοβ 20 (2), Ντάνιελς 15 (2), Κρόμα 31 (6), Μπρέιζελτον, Μωραΐτης, Τουτζιαράκης 6 (10ριμπ.), Παύλος.