2020-09-19 23:00:16
Φωτογραφία για Άλωσε το Αγρίνιο η ΑΕΚ

Καλή αρχή στο νέο πρωτάθλημα έκανε η ΑΕΚ, που πέρασε από το Αγρίνιο επικρατώντας του Παναιτωλικού με 2-0. Η Ενωση δεν έφτασε σε υψηλά στάνταρ απόδοσης, αλλά το σημαντικό είναι πως νίκησε και μπήκε με θετικό τρόπο στη νέα χρονιά. Πρωταγωνιστές σε αυτή τη σπουδαία επιτυχία, ο Πέτρος Μάνταλος που μεταμόρφωσε την ΑΕΚ με την είσοδο του στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά και ο Παναγιώτης Τσιντώτας που κράτησε όρθια την Ενωση στο πέναλτι των γηπεδούχων, αποκρούοντας για δεύτερο συνεχόμενο ματς. Με τα γκολ των Λιβάγια και Μάνταλου, η ΑΕΚ πήρε τους βαθμούς της νίκης. Πέταξε βέβαια ένα ολόκληρο 45λεπτο, από την έμπνευση του Καρέρα να παίξει με τρεις στόπερ. Ο Χνιντ έδειξε πως θέλει αρκετό χρόνο για να βρεθεί τακτικά με τους υπόλοιπους, η Ενωση έδειχνε να μην έχει λύσεις. Στο δεύτερο μέρος, η παρουσία του Μάνταλου άλλαξε όλο το παιχνίδι. Και όταν αυτό έδειξε να στραβώνει, ο Τσιντώτας ήταν εκεί.