2020-10-10 00:21:00
Φωτογραφία για Roland Garros, Τζόκοβιτς-Τσιτσιπάς 3-2:
Μετά από μία μάχη που κράτησε 4 ώρες ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε στον ημιτελικό του Roland Garros από το Νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης Νόβακ Τζόκοβιτς -Ο Σέρβος προηγήθηκε με 2-0 σετ, είχε ματς πόιιντ, αλλά ο Στέφανος ισοφάρισε σε 2-2 για να λυγίσει από την κούραση στο 5ο σετ (6-3, 6-2, 5-7, 4-6, 6-1) - Δείτε βίντεο από τον συγκλονιστικό αγώνα

Την επιτυχία με την αποτυχία τις χωρίζει μια πολύ λεπτή διαχωριστική γραμμή... Κι όσο κι αν μια ήττα δεν παύει να είναι ήττα και να πονάει, η πραγματικότητα είναι ότι ο Στέφανος Τσιτσιπάς

και σήμερα το βράδυ έκανε όλη την Ελλάδα να υποκλιθεί μπροστά του.

Στα 22 του χρόνια, αγωνιζόμενος για πρώτη φορά σε έναν ημιτελικό ενός τουρνουά Grand Slam όπως το Roland Garros, ο Στέφανος βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τον κορυφαίο τενίστα στον κόσμο, όμως όχι μόνο δεν τα παράτησε, αλλά φρόντισε να δικαιώσει τον μεγάλο του αντίπαλο.

«Ο Στέφανος είναι το μέλλον και είναι εδώ..», έχει πει πολλές φορές ο Νόβακ Τζόκοβιτς ο οποίος στο τρίτο σετ είχε ματς πόιντ, αλλά ο Τσιτσιπάς δεν ήθελε να φύγει από το Παρίσι έτσι απλά. Και φρόντισε να παρατείνει την αγωνία όλων για ένα ακόμη δίωρο. Όσο δηλαδή είχε δυνάμεις για να λυγίσει στο 5ο σετ Έδειξε όμως σε όλους ότι σύντομα θα έρθει η στιγμή που και το δικό του όνομα θα βρεθεί στο ζευγάρι του τελικού. anatakti