2020-11-01 18:00:15
Φωτογραφία για Ο Άρης παραμένει μόνος πρώτος στη κορυφή της Super League

Ο Άρης επικάτησε και του Αστέρα Τρίπολης με 1-0 στο Κλ. Βικελίδης και παραμένει μόνος πρώτος στην κορυφή της Σούπερ Λίγκα! Στο β' μέρος βρήκε το γκολ της νίκης η ομάδα του Απόστολου Μάντζιου με αυτογκολ του Πασαλίδη. Στο δεύτερο 45λεπτο οι Αρκάδες ήταν σα... να μην βγήκαν στο γήπεδο και αν δεν είχαν τον τερματοφύλακα Παπαδόπουλο να κάνει σπουδαίες επεμβάσεις, θα έχαναν με μεγαλύτερο σκορ! Σε πολύ χαμηλό τέμπο έγινε το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν ρυθμό. Αναμενόμενο από τον Άρη που προέρχεται από μια εβδομάδα απραξίας και έπαιξε και με αρκετές αλλαγές στη 11αδα του! Όμως ο Αστέρας ήταν αρκετά κακός. Πολλά λάθη από τους παίκτες του Ράσταβατς. Στο 15' οι γηπεδούχοι είχαν μάλιστα την πρώτη καλή φάση στο ματς. Ο Μάνος κόπηκε πριν εκτελέσει τον Παπαδόπουλο ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Γκαρσία έστρωσε στον Μαντσίνι αλλά ο Παπαδόπουλος σταμάτησε το σουτ του Αργεντινού
. Ο Αστέρας στη μοναδική αξιόλογη φάση μέσα στην περιοχή του Σιαμπάνη, στο 27', ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα του Μπεναλουάν πάνω στον Μπαράλες αλλά ο Φωτιάς είπε "παίζετε". Στο β' μέρος οι "κίτρινοι" ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους. Ο Αστέρας ήταν... εξαφανισμένος! Μέσα σε λίγα λεπτά οι Θεσσαλονικείς δημιούργησαν τρεις ευκαιρίες για γκολ και τελικά... το πέτυχαν. Πρώτα ήρθε το σουτ του Μάνου στο 46' το οποίο πέρασε άουτ. Ακολούθησε ένα νέο κόψιμο την κατάλληλη στιγμή από τον Τσιλούλη πάνω στον Μάνο στο 51', ενώ στο 54' ο Γκάμα από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα αουτ. Το γκολ ήρθε στο 55ο λεπτό. Ο Γκάμα μπήκε από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα και ο Πασαλίδης άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Οι Αρκάδες τα είχαν χαμένα και στο 57' γλίτωσαν και το δεύτερο γκολ, αφού ο Μαντσίνι δεν μπόρεσε να τελειώσει την φάση σωστά...Και δεν συνήλθαν ποτέ. Ούτε μετά και τις αλλαγές του Μίλαν Ράσταβατς, αφού ο Άρης είχε τις πιο κλασικές ευκαιρίες για γκολ με στόχο να... τελείωσει το παιχνίδι. Ο Σίλβα στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Άρη έκανε τρομερή προσπάθεια στο 64' αλλά ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε σταθερά. Στο 67' ο 23χρονος εξτρέμ έστρωσε στον Γκαρσία, αλλά ούτε αυτός μπόρεσε να νικήσει τον Παπαδόπουλο. Ο πορτιέρο του Αστέρα ήταν αυτός που κράτησε τον Αστέρα ζωντανό στο ματς, αφού στο 84' με νέα φοβερή επέμβαση σε σουτ του Μάνου κράτησε το 1-0. Ούτε στο 89' κατάφερε ο Μάνος να νικήσει τον Έλληνα πορτιέρο που με τα πόδια αυτή τη φορά τον σταμάτησε εντυπωσιακά. Όμως οι Αρκάδες δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν φάσεις μπροστά από την εστία του Σιαμπάνη με το 1-0 να μένει εν τέλει μέχρι το τριπλό σφύριγμα της λήξης από τον διαιτητή Φωτιά.