2020-11-01 19:36:30
Φωτογραφία για Με δυο γκολ στο φινάλε πέρασε από το Αγρίνιο ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ τα βρήκε σκούρα με αντίπαλο τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, αλλά τελικά με δυο γκολ στο φινάλε πήρε τη νίκη με 1-3, στο ντεμπούτο του Γκαρσία στον πάγκο της ομάδας. Ο παίκτες του Δικεφάλου μπήκαν αποφασισμένα και με ενέργεια από το ξεκίνημα. Ανέλαβαν πλήρως τον έλεγχο του αγώνα και πίεσαν για να πετύχουν ένα γκολ. Μετά από πέντε τελικές προσπάθειες, ο ΠΑΟΚ βρήκε γκολ στο 18′. Ο Σβαμπ έβγαλε τη σέντρα και ο Σφιντέρσκι με κεφαλιά έκανε το 0-1. Ο Πολωνός θα μπορούσε να σκοράρει και στο 27′ όταν βγήκε μόνος απέναντι στον Κνετ αλλά δεν τέλειωσε σωστά τη φάση. Μετά το πρώτο μισάωρο, οι φιλοξενούμενοι έχασαν κάποια μέτρα στο γήπεδο αλλά δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά από τον Παναιτωλικό, ο οποίος δεν έμπαινε εύκολα στην αντίπαλη περιοχή για να τελειώσει φάσεις. Αντίθετα, ο Σβαμπ με σουτ, παραλίγο να κάνει το 0-2 στο 34′. Στο 53′, τα δεδομένα άλλαξαν από μια ανύποπτη φάση
. Ο Ίνγκασον έπεσε άτσαλα πάνω στον Αριγίμπι με τον Τζήλο να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος παίκτης κάνοντας το 1-1. Ο Παναιτωλικός προσπάθησε και έκλεισε καλά τους χώρους στο τελευταίο κομμάτι του ματς, με τον ΠΑΟΚ να έχει την κατοχή της μπάλας και να ψάχνει τρόπους να φτάσει στο δεύτερο γκολ. Αφού “σπαταλήθηκαν” αρκετά λεπτά, φτάσαμε στο 81′ για απειλήσει ο Ζίβκοβιτς με δυνατό σουτ που απέκρουσε ο Κνετ, όπως και στο σουτ επαναφοράς του Τσόλακ. Η λύση τελικά δόθηκε από τον νεοεισελθόντα Νινούα. Ο Γεωργιανός μπήκε στο 82′ και στο 88′ με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-2! Στις καθυστερήσεις, ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι για χέρι του Καρασαλίδη εντός περιοχής, την εκτέλεση ανέλαβε ο Τσόλακ και έγραψε το τελικό 1-3!