2021-02-26 00:06:05
Φωτογραφία για Ο Χασάν έστειλε τον Ολυμπιακό στους 16 του Europa League

Στην Ολλανδία ο Ολυμπιακός βρήκε γκολ στα τελευταία λεπτά και παρά την ήττα του με 2-1 προκρίθηκε επί της PSV. Οι Ολλανδοί άγγιξαν το γκολ στην πρώτη φάση που δημιούργησαν. Συγκεκριμένα στο 10' ο Μάλεν έφυγε στην κόντρα και έκοψε με τον Ζάχαβι να σουτάρει ψηλά άουτ. Πέντε λεπτά μετά η σέντρα του Μπρούμα κόντραρε και πήρε ύψος, ο Ελ Αραμπί έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα δίπλα από ρο αριστερό κάθετο δοκάρι. Στο 20' ο Μάλεν βρέθηκε σε θέση βολής αλλά ο Μπα με τάκλιν έκοψε την μπάλα σε κόρνερ γλιτώνοντας την ομάδα του. Η πίεση της PSV απέφερε καρπούς τελικά στο 23'. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από δεξιά ο Ζάχαβι έπιασε την κεφαλιά, o Σα έβαλε λάθος τα χέρια του και έγινε το 1-0. Ο Μπρούμα στο 32' ελευθερώθηκε ωραία έξω από την περιοχή και έκανε το συρτό σουτ που πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός αμύνθηκε μαζικά και δεν κατάφερε να κρατήσει μπάλα
. Στο 44' η PSV κέρδισε φάουλ σε καλή θέση. Ο Ζάχαβι το εκτέλεσε εκπληκτικά και έκανε το 2-0. Νωρίς στο δεύτερο μέρος (50') ο Ολυμπιακός άγγιξε το γκολ. Ο Μπρούμα έκανε την κούρσα από δεξιά και έκοψε στην περιοχή, ο Καμαρά σούταρε στο αριστερό κάθετο δοκάρι και στην επαναφορά το σουτ του Λαλά κόντραρε σε σώματα. Στο 57' ο Μάλεν ξέφυγε από τον Σεμέδο αλλά ήταν πολύ πλάγια και ο Σα έδιωξε με τα πόδια το πλασέ του. Τέσσερα λεπτά μετά ο Σα έκανε κάκιστη έξοδο αλλά Μάλεν και Γκέτσε μπερδεύτηκαν και ο Ολυμπιακός γλίτωσε. OΜαξ στο 70' εκτέλεσε φάουλ από πολύ πλάγια θέση με την μπάλα να περνά μόλις άουτ. Ο Ολυμπιακός κέρδισε φάουλ σε καλή θέση στο 78'. Το εκτέλεσε ο Φορτούνης και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 86' ο Μάλεν ελευθερώθηκε ωραία και με τρομερό σουτ έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Σα. Δύο λεπτά μετά ο Φορτούνης έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Ελ Αραμπί έπιασε την κεφαλιά, ο Εμβογκό έδιωξε και ο Χασάν με προβολή έγραψε το 2-1.