2021-12-16 22:00:07
Φωτογραφία για Αφεντικό στη Νίκαια η ΑΕΚ

Με νίκη μπήκε στο δεύτερο γύρο της κανονικής διάρκειας του Πρωταθλήματος, η ΑΕΚ που επικράτησε με 1-0 του Ιωνικού. Σε μια δύσκολη έδρα η Ένωση δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και θα μπορούσε να έχει τελειώσει από το πρώτο μέρος το ματς. Πέτυχε ένα πανέμορφο σε δημιουργία γκολ και κρατά το γεγονός ότι απειλήθηκε ελάχιστα.

Ωστόσο, ήταν σημαντικό πως σε ολόκληρο το πρώτο 45λεπτο, η Ενωση δεν απειλήθηκε ούτε στιγμή από τον Ιωνικό και ήταν η πρώτη φορά μετά από καιρό, που κάποιος αντίπαλος της ΑΕΚ δεν μπορούσε να δημιουργήσει καθαρές ευκαιρίες προς την εστία του Τσιντώτα. Το ζητούμενο για την ΑΕΚ ήταν πως θα έβγαζε μεγαλύτερη ένταση στο παιχνίδι της. Με το που έγινε αυτό, ήρθε και το γκολ. Κλέψιμο στη μεσαία γραμμή, υποδειγματική κίνηση μπακ που επιτίθεται από τον Μισελέν. Ο Αμραμπατ άδειασε την αντίπαλη άμυνα και πέρασε την μπάλα τη σωστή στιγμή, ο Γάλλος γύρισε όμορφα στην περιοχή και ο Μάνταλος με μονοκόμματο στην κίνηση άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ στο 21’. Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Η ΑΕΚ απορροφούσε με σχετική άνεση την όποια επιθετικότητα προσπαθούσε να βγάλει ο Ιωνικός, που περιοριζόταν σε κάποια μακρινά σουτ, με τον Τσιντώτα να είναι σταθερός και σίγουρος όσες φορές χρειάστηκε να επέμβει. Αυτό που έλειπε, ήταν το καθαρό μυαλό για να μπει το δεύτερο γκολ που θα έβγαζε κάθε άγχος πάνω από τους «κιτρινόμαυρους» και θα «κλείδωνε» τη νίκη.