2022-01-05 23:46:32
Φωτογραφία για Κυρίαρχος στη Λεωφόρο ο Παναθηναϊκός

Τίποτα δεν λυγίζει τον Παναθηναϊκό, ο οποίος παρά τις απουσίες του, νίκησε 2-0 τον επίσης ελλιπέστατο Άρη με 2-0 στη Λεωφόρο και πλέον βλέπει την επιστροφή στην Ευρώπη έπειτα από πέντε χρόνια, πιο κοντά από ποτέ. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε τους Πέρεθ, Μαουρίσιο, Καρλίτος, Χατζηγιοβάνη. Μία τετράδα σημαντικών απουσιών. Αλλά είχε μία άλλη τετράδα, όλοι ισπανόφωνοι, να κάνει όργια. Ο Αϊτόρ είχε ασίστ και γκολ στην καλύτερή του εμφάνιση με τον Παναθηναϊκό. Ο Παλάσιος είχε ασίστ και γκολ σε μία ακόμα καλή παρουσία. Με αυτούς και τους Βιγιαφάνιες, Χουάνκαρ να είναι καταπληκτικοί, οι πράσινοι κυριάρχισαν πλήρως του Άρη, ο οποίος δεν είχε τους Γκάμα, Μαντσίνι, Ματέο Γκαρσία, Φαμπιάνο και Καμαρά. Μόλις στο 14ο λεπτό ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ. Ο Χουάνκαρ έκανε τη σέντρα, ο Αϊτόρ βρήκε την μπάλα και ο Παλάσιος βρήκε δίχτυα για το 1-0. Ο Άρης δεν μπορούσε να βρει τα πατήματά του και έτσι στο 37' οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία
. Μετά από σέντρα-σουτ του Αϊτόρ, διώχνει με υπερένταση ο Κουέστα, παίρνει το ριμπάουντ ο Παλάσιος, αλλά δεν βρίσκει δίχτυα από πλεονεκτική θέση. Οι Θεσσαλονικείς απάντησαν στο 40', αλλά η κεφαλιά του Μπεναλουάν σταμάτησε στο δοκάρι. Το 1-0 ήταν και το αποτέλεσμα με το οποίο μπήκαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα, στο 50' το πλασέ του Αϊτόρ έξω από την περιοχή, βρήκε στο αριστερό δοκάρι. Τα λεπτά περνούσαν με τις δυο ομάδες να μην έχουν κάποια μεγάλη ευκαιρία μέχρι το 83'. Εκεί, ο Παλάσιος έκανε ωραία πάσα και ο Αϊτόρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αφού πρώτα η μπάλα κόντραρε στον Σούντγκρεν. Ο Παλάσιος έκανε νέο καλό σουτ στο 88', αλλά η μπάλα πέρασε άουτ και έτσι το 2-0 έμεινε μέχρι το τέλος.