2022-02-02 20:15:06
Φωτογραφία για Άξιος της μοίρας του ο Παναθηναϊκός

Ο ΟΦΗ "τέζαρε" τον Παναθηναϊκό στο 90+5’, παίρνοντας μια τεράστια νίκη με 3-2 και μάλιστα με επική ανατροπή. Οι πράσινοι βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 2-1 ως το 85’ αλλά στο τέλος έφυγαν με άδεια χέρια από την Κρήτη. Αρνητικός πρωταγωνιστής ο Καραντώνης που ήταν εκτός τόπου και χρόνου καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, σε σημείο μάλιστα που στη φάση της αποβολής του Βιγιαφάνιες έδειξε την κάρτα σε λάθος παίκτη

αρχικά και χρειάστηκε η επέμβαση του VAR. Μάλιστα θα έπρεπε να αποβάλλει τον παίκτη του Παναθηναϊκού με απ’ ευθείας κόκκινη αλλά δεν το έκανε. Με το τρίποντο αυτό ΟΦΗ έφτασε τους 39 πόντους και πλησίασε στο -1 από την εξάδα ενώ ο Παναθηναϊκός έμεινε πέμπτος και κινδυνεύει πλέον άμεσα να μείνει εκτός πλέι οφ. Στο 3ο μόλις λεπτό ο Λάμπρου έβγαλε όμορφη κάθετη στον Τοράλ που πλάσαρε από το πέναλτι αλλά είδε τον Μπρινιόλι να του Λέει όχι και στο 17’ το σουτ του Καρλίτος κόντραρε και πέρασε κόρνερ
. Από την εκτέλεσή του ο Μεγιάδο πέτυχε αυτογκόλ κι έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε κεφάλι στο σκορ. Ωστόσο η συνέχεια ανήκε στον ΟΦΗ που στο 25ο λεπτό έφτασε στην ισοφάριση. Μετά από γέμισμα στην περιοχή του Παναθηναϊκού, η άμυνα των πρασίνων δεν κατάφερε να απομακρύνει και η μπάλα στρώθηκε στον Σελίμοβιτς που με σουτ από κοντά έγραψε το 1-1.  Στο 34ο λεπτό η εκτέλεση φάουλ του Λάμπρου από ιδανικό σημείο, κόντραρε λίγο στο τείχος και πέρασε έξω ενώ στο 42’ από το πουθενά ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-2. Ο Σελίμοβτς έκανε τραγικό λάθος, ο Χουάνκαρ έκλεψε και από αριστερά έδωσε στον Παλάσιος που σκόραρε με προβολή σε κενό τέρμα. Το γκολ ακυρώθηκε αρχικά για οφσάιντ αλλά μετά από εξέταση του VAR μέτρησε καθώς δεν υπήρχε κάτι. Μάλιστα στο 45’ οι παίκτες του ΟΦΗ έκαναν νέο τραγικό λάθος αλλά ο Βάτερμαν έστω και δύσκολα κατάφερε να απομακρύνει.  Στο 48ο λεπτό ο Βάτερμαν έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ μετά από σουτ του Βιγιαφάνιες από τα δεξιά και στο 70’ η κεφαλιά του Βέλεθ σταμάτησε στο δοκάρι του ΟΦΗ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Βέλεθ πήρε νέα κεφαλιά και ο Βάτερμαν έσωσε και στην επόμενη φάση ο Βιγιαφάνιες έκανε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή. Ο Καραντώνης μπερδεύτηκε αρχικά κι έβγαλε κίτρινη στον Πέρεθ αλλά μετά από ειδοποίηση ου VAR πήρε πίσω την απόφασή του και απέβαλλε τον Βιγιαφάνιες με 2η κίτρινη. Ο ΟΦΗ πίεσε και στο 85’ ο  Ουές έβγαλε τη σέντρα και ο Φελίπε με κεφαλιά έγραψε το 2-2 και στο 90’ ο Ιωαννίδης πλάσαρε άστοχα από ιδανικό σημείο.  Στο 90+2’ το απίθανο σουτ του Ντε Γκουζμάν, τράνταξε το δοκάρι του Μπρινιόλι κι έφυγε έξω και στο 90+4’ ο Μπρινιόλι έβγαλε εντυπωσιακά το συρτό σουτ του Γκαγιέγος από αριστερά. Ωστόσο από το κόρνερ η μπάλα βγήκε στα δεξιά, ο Ντε Γκουζμάν σέντραρε και ο Τσιλιανίδης με κεφαλιά έγραψε το 3-2, ολοκληρώνοντας την απίθανη ανατροπή του ΟΦΗ.