2022-02-18 00:16:39
Φωτογραφία για Τον πρόδωσε η άμυνα του

Στο Μπέργκαμο ο Ολυμπιακός, αν και προηγήθηκε, έχασε τελικά με 2-1 από την Αταλάντα. Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε στην κάκιστη αμυντική λειτουργία των ερυθρολεύκων στα κόρνερ όπου σχεδόν σε κάθε εκτέλεση η Αταλάντα έβρισκε ευκαιρία. Οι Ιταλοί απείλησαν μόλις στο 8ο λεπτό όταν ο Μουριέλ πλάσαρε άστοχα από καλή θέση. Έξι λεπτά μετά ο Τολόι δεν μπόρεσε, εξ επαφής,  με προβολή να σπρώξει την μπάλα στα εστία. Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 16' όταν ο Τικίνιο κινήθηκε έξω από την περιοχή και πέφτοντας σούταρε με εσωτερικό φάλτσο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 24' ο Μουριέλ ελευθερώθηκε από την πίεση του Παπασταθόπουλου αλλά το σουτ του ήταν άστοχο και ο Βάτσλικ έπεσε και μπλόκαρε. Δέκα λεπτά μετά ο Ονιεκούρου έκλεψε και με την εστία μπροστά του δεν βρήκε καλά στην μπάλα και την έστειλε άουτ. Η Αταλάντα απείλησε στο 36' με κεφαλιά του Πάσαλιτς. Τρία λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης νίκησε και πάλι την άμυνα του Ολυμπιακού στον αέρα αλλά και πάλι αστόχησε
. Οι Ιταλοί σκόραραν στο 45' με τον Πεσίνα αλλά ο επόπτης είχε σηκώσει τη σημαία. H Αταλάντα μπήκε καλά στο δεύτερο μέρος και στο 50' απείλησε με σουτ του Μπογκά το οποίο έδιωξε ο Βάτσλικ. Στο 54' ο Μαλινόφσκι εκτέλεσε φάουλ από δεξιά με τον γκολκίπερ του Ολυμπιακού να λέει "όχι" και πάλι. H πίεση της Αταλάντα απέφερε καρπούς στο 61'. Η άμυνα των ερυθρολεύκων και πάλι άφησε αμαρκάριστο παίκτη, αυτή τη φορά ήταν ο Ντζιμσίτι που έκανε με το κεφάλι το 1-1. Η αδυναμία του Ολυμπιακού να καθαρίσει τα κόρνερ έφερε και το 2-1 λίγα λεπτά μετά. Συγκεκριμένα στο 63' ο Σισέ δεν έδιωξε καλά, ο Αγκιμπού Καμαρά αιφνιδιάστηκε και ο Ντζιμσίτι, αυτή τη φορά με σουτ, πέτυχε την ανατροπή. Στο 77ο λεπτό ο Ολυμπιακός είχε τεράστια ευκαιρία. Ο Μαντί Καμαρά έκλεψε και έβγαλε τετ α τετ τον Αγκιμπού ο οποίος έχασε το κοντρόλ και ο Μούσο μπλόκαρε. Ο Εμβιλά στο 79' έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά άουτ.