2023-08-15 23:55:54
Φωτογραφία για Στο χέρι της η πρόκριση στα play offs

Απίθανη ΑΕΚ έφερε τα πάντα τούμπα και έχει στο χέρι της την πρόκριση στα πλέι οφ του Champions League! Mε ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο στο Μάξιμιρ, η Ένωση νίκησε με 2-1 την Ντιναμό που είχε προηγηθεί στο σκορ και τώρα την περιμένει στη Νέα Φιλαδέλφεια για να σφραγίσει το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Το γκολ για την Ντιναμό ήρθε σε… νεκρό σημείο για την Ένωση, όταν ο Πινέιρο και η ομάδα του "έκλεισαν" τα μάτια σε καθαρό φάουλ στον Γκαρσία, αποβάλλοντας τον Μπονίνι και ο Μπουλάτ σκόραρε με (άπιαστη) εκτέλεση φάουλ. Στο ημίχρονο η ΑΕΚ πήρε αυτό που χρειαζόταν. Ανάσες, χρόνο για ανασύνταξη και ευκαιρία για τον Ματίας Αλμέιδα να διορθώσει κάποιες από τις ανορθογραφίες του 1ου μέρους στο "Μάξιμιρ", για να παρουσιάσει μία… άλλη ΑΕΚ στο 2ο μέρος. Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε νωρίς, με τον Τσούμπερ να παρουσιάζει καντάρια ποιότητας και να εκτελεί τον Λιβάκοβιτς για το 1-1. Οι Κιτρινόμαυροι δεν έριξαν ρυθμό – παρά ελάχιστα λεπτά – και οι ευκαιρίες ήταν συνεχόμενες. Η ολική ανατροπή ήρθε με τον Γαλανόπουλο να πλασάρει για το 1-2 και να αφήνει τους Κροάτες… αγάλματα