2023-08-17 12:06:55
Φωτογραφία για Η Σίτι λύγισε την Σεβίλλη στα πέναλτι

Σε έναν συναρπαστικό και δραματικό τελικό που κρίθηκε στα πέναλτι (1-1 η κανονική διάρκεια), η πρωταθλήτρια Ευρώπης Μάντσεστερ Σίτι επιβλήθηκε 5-4 της Σεβίλλης και κατέκτησε το πρώτο ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ στην ιστορία της. Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν το μεγάλο φαβορί πριν την έναρξη του τελικού του UEFA Super Cup, δημιούργησε σημαντικές φάσεις στην εστία του Μπόνο -με κορυφαία την επέμβασή του στο 8′ σε κεφαλιά του Ακέ- αλλά η Σεβίλλη είχε τον τρόπο να ξεπεράσει την πίεση που δέχθηκε κι έφτασε στο 0-1 στο 25′. Από εξαιρετική σέντρα του Ακούνια από τα αριστερά, ο Εν Νεσίρι πήδηξε ανάμεσα στους Άκε και Γκβάρντιολ, έπιασε υπέροχη κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των "πολιτών". Η Μάντσεστερ Σίτι έδειξε να δυσκολεύεται για λίγο κόντρα στην Σεβίλλη, αλλά στη συνέχεια πήρε τα “ηνία” και πίεσε για την ισοφάριση. Όσες μπαλιές, όμως, περνούσαν από τον εναέριο χώρο του Μπόνο, ο πορτιέρε της ομάδας της Ανδαλουσίας τις… καθάριζε. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα μπήκε στην επανάληψη πιέζοντας για την ισοφάριση, αλλά ο Χάαλαντ ήταν εξουδετερωμένος
. Αμυντικά, παρουσίασε κενά και στο 50′ είδε την ομάδα της Ανδαλουσίας να χάνει μοναδική ευκαιρία να κάνει δυο τα τέρματά της. Ο Οκάμπος έβγαλε τετ α τετ τον Εν Νεσίρι -με μπαλιά από τα αριστερά- όμως εκείνος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Έντερσον! Η Σεβίλλη συνέχισε να είναι εξαιρετική στις αντεπιθέσεις, με τον Εν Νεσίρι να παίρνει πολλές μπαλιές. Η Μάντσεστερ Σίτι, όμως, ανέβασε… στροφές κι έφτασε τελικά στην ισοφάριση. Από σέντρα του Ρόδρι, ο Πάλμερ έπιασε την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά και έκανε το 1-1 για τους "πολίτες"! Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν πάντως αυτή που προσπάθησε μέχρι τέλους για το γκολ της νίκης, αλλά ο Μπόνο ήταν εκεί για να καθαρίσει… σουτ και κεφαλιές. Έτσι, το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι (δεν είχαμε παράταση).